GN 07/2020 Archiwum

Chaos w sądownictwie

Nie może być powrotu do stanu, w którym sędziowie wybierali i kontrolowali innych sędziów, gdyż taki system doprowadził do wielu patologii, jednak rozwiązania, które wprowadza PiS, tworzą nowe problemy.

Stoimy w obliczu chaosu w sądownictwie. Obóz rządzący wprowadza reformy wymiaru sprawiedliwości. Ich konstytucyjność potwierdza wprawdzie Trybunał Konstytucyjny, ale część sędziów i Sąd Najwyższy, wspierani przez opozycję, te ustawy kwestionują. Za chwilę może dojść w Polsce do powstania dwóch porządków prawnych, co może doprowadzić do paraliżu sądownictwa. Prześledźmy główne etapy sporu.

Negatywna diagnoza

Reforma wymiaru sprawiedliwości była jednym z najważniejszych punktów programu PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Społeczeństwo oczekiwało gruntownych zmian w sądownictwie, które funkcjonuje fatalnie. Główne problemy to m.in. przewlekłość postępowań sądowych, wysokie koszty procesu, skomplikowane procedury czy wyroki często urągające poczuciu elementarnej sprawiedliwości. Na to wszystko nakładało się łamanie prawa przez sędziów, m.in. pospolite przestępstwa, jak kradzieże czy jazda po pijanemu, itd. Jednocześnie sędziowie bardzo często pozostawali bezkarni, gdyż skrywali się za immunitetem, a sądy dyscyplinarne rzadko go uchylały, chroniąc swoich kolegów. W praktyce powstał system korporacyjny, w którym sądownictwo było wyjęte spod zewnętrznej kontroli. Warte podkreślenia jest to, że tę diagnozę w dużym stopniu podzielała duża część sędziów.

Dostępne jest 9% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji