Nowy numer 15/2020 Archiwum

Występ do Ballady g-moll Chopina dał mistrzowi olimpijskiemu rekord świata

Japończyk Yuzuru Hanyu pobił, zresztą swój, rekord punktowy w programie krótkim podczas rywalizacji w mistrzostwach Czterech Kontynentów w Seulu. Pojechał do Ballady g-moll Fryderyka Chopina i uzyskał 111,82 pkt... W roku Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dwukrotny mistrz olimpijski (2014 i 2018) w łyżwiarstwie figurowym wykonał m.in. poczwórnego Salchowa i kombinację dwóch potrójnych toe loopów. Poprzedni rekord świata, czyli jego najlepsze osiągnięcie uzyskane w 2018 r. wynosił 110,53 pkt. Występ Hanyu w Seulu publiczność przyjęła entuzjastycznie. To już 22. edycja zawodów rangi mistrzowskiej dla zawodniczek i zawodników z Azji, Afryki, Ameryki oraz Australii i Oceanii.

"Myślę, że jechałem z elegancją..., a ten występ był najdoskonalszym, jaki kiedykolwiek wykonałem. Starałem się wyrazić i oddać swoimi uczuciami głębię muzyki. Sam wyznaczyłem sobie przed startem uzyskanie wyższego wyniku niż 110 pkt. Podczas występu nabierałem pewności siebie, ponieważ czułem się naprawdę dobrze" – powiedział 25-letni Hanyu.

W grudniu rekord świata w programie dowolnym osiągnął z kolei jego największy rywal Amerykanin Nathan Chen. Wygrał zawody solistów ISU Grand Prix w Turynie, a w programie dowolnym miał 224,92 pkt. Pokonał wówczas właśnie Hanyu, a w klasyfikacji łącznej miał aż o 44 punkty więcej od Japończyka.

Fryderyk Chopin w Japonii jest postacią bardzo znaną. Utwory polskiego kompozytora znajdują się nie tylko w licznych programach koncertów czy imprezach takich jak zawody w łyżwiarstwie figurowym, ale też w programie nauczania w japońskich szkołach podstawowych i średnich. Co pięć lat coraz to więcej młodych Japończyków marzy o tym, by wystąpić w Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

XVIII Konkurs Chopinowski odbędzie się w październiku tego roku. Tym razem wpłynęła na niego rekordowa ilość zgłoszeń.  Po raz pierwszy w niemal stuletniej historii konkursu do Warszawy chciałoby przyjechać aż ponad pół tysiąca pianistów. Zgłoszenia nadeszły z 53 krajów. Z Japonii ponad 90!

Przed pięcioma laty w ścisłym finale znalazła się jedna pianistka z Japonii – Kobayashi Aimi (tylko o niecały rok starsza od łyżwiarza Yuzuru Hanyu). W drugim etapie konkursu wykonała m.in. Balladę g-moll. Co ciekawe, w tamtym czasie, sezon 2015/2016 Hanyu rozpoczął od wygranej w zawodach, wybierając do programu krótkiego właśnie Balladę g-moll.

Ballada g-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu Kobayashi Aimi:

Aimi Kobayashi – Ballade in G minor, Op. 23 (second stage)
Chopin Institute
« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama