Nowy numer 08/2020 Archiwum

Pieczęć z góry

Gdy Kościół zbierze już wszystkie dokumenty w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, przedstawia je do zatwierdzenia… niebu.

Jest wczesny wieczór, piątek 26 sierpnia 1988 roku, 3,25 mil morskich na zachód od portu Callao, niedaleko Limy. O godzinie 18.40 japoński statek rybacki „Kyowa Maru” uderza w nierozpoznany obiekt pływający. Po chwili przerażeni rybacy orientują się, że ich jednostka zderzyła się z okrętem podwodnym.

Kolizja niszczy tylną część kadłuba okrętu podwodnego na wysokości przedziału torpedowego. Woda wdziera się do środka, topiąc sześciu marynarzy. Kapitan Daniel Nieva Rodriguez próbuje zamknąć właz, aby zapobiec zatopieniu reszty okrętu, ale sam po chwili ginie. Niespełna pięć minut po katastrofie jednostka z 23 żywymi marynarzami na pokładzie osiada na głębokości kilkunastu metrów pod powierzchnią Pacyfiku.

Żeby powstrzymać wlewające się przez niedomkniętą klapę strumienie wody, trzeba ją unieść i odblokować rygle. Tego jednak nie da się zrobić ludzkimi siłami – właz na tej głębokości waży około 5 ton. Porucznik Roger Cotrina Alvarado, który przejął dowodzenie po nieżyjącym kapitanie, zaczyna głośno wzywać Bożej pomocy przez wstawiennictwo chorwackiej zakonnicy, sługi Bożej Marii Petković. Po chwili następuje zdarzenie całkowicie niewytłumaczalne. Porucznik czuje w sobie „siłę fizyczną i duchową potrzebną do działania dla ocalenia siebie i wszystkich towarzyszy”, po czym… unosi klapę, przekręca pokrętło, uruchamia rygle, a właz z łatwością się domyka. Woda nie dostaje się już do środka, a po kilkunastu godzinach załoga szczęśliwie opuszcza okręt.

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji