Nowy numer 23/2020 Archiwum

Pokój nauczycielski

To niezwykle elitarne grono. Wystarczy zerknąć na dłuuugą listę wyniesionych na ołtarze. Jedynie 36 z nich (w tym cztery kobiety) uznano za doktorów Kościoła. Czy dołączy do nich Jan Paweł II?

Kuchenne rewolucje i wizje

Mała Tereska jest jedną z czterech kobiet uznanych za doktorów Kościoła. Wcześniej ten tytuł otrzymały Teresa Wielka i Katarzyna ze Sieny, a po niej Hildegarda z Bingen. Choć jej porady dotyczące zdrowia i „kuchennych rewolucji” (orkisz!) robią dziś furorę, największą sławę przyniosły jej pisane pod wpływem prorockiego natchnienia wizjonerskie dzieła, dzięki którym okrzyknięto ją Sybillą Renu. Tytuł doktora Kościoła nadał jej przed ośmiu laty Benedykt XVI. Do tego czcigodnego grona dołączył wówczas też św. Jan z Ávili.

Ostatnia nominacja? Podczas liturgii w bazylice św. Piotra, celebrowanej z hierarchami katolickiego Kościoła ormiańskiego, papież Franciszek 12 kwietnia 2015 r. ogłosił doktorem Kościoła św. Grzegorza z Nareku: mnicha, poetę i mistyka z przełomu X i XI wieku.

Nie ma w tym gronie Polaków, choć coraz częściej słychać głosy, by na elitarną listę wpisać prostą siostrę drugiego chóru, której „Dzienniczek” jest jedną z najpoczytniejszych duchowych lektur świata. Czy Faustyna doczeka się doktoratu?

A Karol Wojtyła? Jego dorobek jest imponujący. Urodzony przed stu laty papież beatyfikował aż 1340 osób i kanonizował 483 (więcej niż wszyscy jego poprzednicy w ciągu pięciu wieków). Wiele jego encyklik (opublikował ich 13) stało się krokami milowymi w życiu Kościoła. Wystarczy przywołać dokumenty: „Redemptor hominis”, „Laborem exercens”, „Redemptoris Mater”, „Redemptoris missio”, „Centesimus annus”, „Veritatis splendor”, „Evangelium vitae”, „Ut unum sint” czy „Fides et ratio”. Czy Jan Paweł II znajdzie się w elitarnym doktorskim gronie? Czas pokaże…•

Doktorzy Kościoła

(w porządku alfabetycznym) Albert Wielki Alfons de’ Liguori Ambroży Antoni Padewski Anzelm z Canterbury Atanazy Augustyn Bazyli Wielki Beda Wielebny lub Czcigodny Bernard z Clairvaux Bonawentura Cyryl Aleksandryjski Cyryl Jerozolimski Efrem Syryjczyk Franciszek Salezy Grzegorz z Nazjanzu Grzegorz I Wielki Grzegorz z Nareku Hieronim Hilary z Poitiers Hildegarda z Bingen Izydor z Sewilli Jan Damasceński Jan od Krzyża Jan Złotousty Chryzostom Jan z Ávili Katarzyna ze Sieny Leon I Wielki Piotr Chryzolog Piotr Damiani Piotr Kanizjusz Robert Bellarmin Teresa od Jezusa Teresa od Dzieciątka Jezus Tomasz z Akwinu Wawrzyniec z Brindisi

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

 • annaewa2
  07.03.2020 08:15
  Czy Jan Paweł II zasłużył na miano Doktora Kościoła? Papież był teologiem średniego poziomu, nie wybitnym. Trochę neotomizmu, połączonego z personalizmem chrześcijańskim i w sumie tyle. Trzon jego myśli wywodził się z nauczania Soboru Watykańskiego II, który był dziełem innych, o wiele wybitniejszych teologów XX wieku.
  doceń 7
 • annaewa2
  07.03.2020 12:05
  Jedynym poważnym wkładem Jana Pawła II w teologię była jego teologia ciała. Prąd ten został odrzucony przez teologię katolicką zanim miał szansę w pełni się rozwinąć. Podjęli go nieliczni teolodzy amerykańscy. Ciężko też uznać zasługi Jana Pawła II dla rozwoju teologii w ogóle. Jego pontyfikat charakteryzował się radykalnym powstrzymywaniem wszelkich prądów myślowych w teologii, które nie odpowiadały wizji Jana Pawła II. Papieża cenić należy za pracę duszpasterską, wkład w budowanie pokoju, czy za dialog międzyreligijny, ale absolutnie nie zasłużył, by być uznawanym za Doktora Kościoła.
  doceń 6
 • ptyś
  08.03.2020 07:24
  Kolejna mutacja Demora? Źle, że przeciwstawił się tabunów herezji! Dobrze, że czynił gesty mocno wątpliwe (Asyż). Tja.... jakości teologii nie ocenia się po ilości przypisów ale po wierności depozytowi wiary. Współcześnie chce się robić „wybitnych” z mącicieli. Inna rzecz, że wybitność teologii JP2 jest sprawą wątpliwą. Nauczanie papieskie to zawsze jest praca sztabu teologów. Sporo tam Ratzingera w encyklikach (ten akurat JEST wybitny, choćby fakultety niemieckie wyły). Akurat wybitność JP2 raczej polega na utrzymaniu nawy magisterium na właściwej trajektorii mimo kołysania łódką przez wielu wilków w wełniakach. Teologii ciała nie znam - przyznaję się.
 • Marcjanna_Daszkiewicz
  08.03.2020 10:48
  Co do ostatniego akapitu - czy autor słyszał kiedyś o interpunkcji? A jeśli nauki doktorów kościoła mają być aktualne zawsze, to co z nauczaniem Tomasza z Akwinu, że "Zarodek płci męskiej staje się człowiekiem po 40 dniach, zarodek żeński po 80. Dziewczynki powstają z uszkodzonego nasienia lub też w następstwie wilgotnych wiatrów"? I jest to jak najbardziej teologia, zwłaszcza biorąc pod uwagę nieustające dziś dyskusje o początku życia, przydziale duszy i tym podobnych. Albo Augustyn: "Kobieta jest istotą poślednią, która nie została stworzona na obraz i podobieństwo Boga. To naturalny porządek rzeczy, że kobieta ma służyć mężczyźnie." Chociaż tu akurat Kościół trzyma się tej nauki nieźle.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji