Nowy numer 2/2021 Archiwum

Znamy datę wyborów prezydenckich 2020

Po opublikowaniu postanowienia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw formalnie ruszy kampania wyborcza.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 10 maja. Zgodnie z przepisami II tura wyborów - jeśli będzie konieczna - odbędzie się dwa tygodnie później, czyli 24 maja. Po opublikowaniu postanowienia marszałek Sejmu w Dzienniku Ustaw formalnie ruszy kampania wyborcza.

Elżbieta Witek powiedziała podczas środowego oświadczenia, że zastanawiała się nad możliwymi datami - 3, 10 i 17 maja - ze względu na aktywności międzynarodowe najważniejszych osób w państwie. - Zgodnie z art. 128 ust. 2 konstytucji, a także zgodnie z art. 289 par. 1 i art. 290 ustawy Kodeks wyborczy zarządzam wybory prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - termin przeprowadzenia wyborów wyznaczam na niedzielę dnia 10 maja 2020 roku - powiedziała marszałek Sejmu.

Dodała, że z tego, co wie, postanowienie może zostać opublikowanej jeszcze w środę. - Najpóźniej stanie się to w dniu jutrzejszym i od tego momentu wszyscy kandydaci ubiegający się o urząd prezydenta będą mogli rozpocząć formalnie kampanię wyborczą - dodała Witek.

Do tej pory chęć udziały w wyborach głowy państwa zadeklarowali: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja), publicysta Szymon Hołownia. Oficjalnie chęci ubiegania się o kolejną kadencję jeszcze nie ogłosił urzędujący prezydent Andrzej Duda.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama