Nowy numer 23/2020 Archiwum

„Tak” Bogu – dar dla ludzkości

Opatrzność wzywała ją, by otworzyła nowe szlaki chrześcijańskiego życia, ale potrzeba było odwagi, by iść naprzód...

Serce matki

Świecki charakter tej nowej rzeczywistości kościelnej od samego momentu jej pojawienia się posiada bardzo innowacyjne cechy. Podkreślił to przewodniczący ówczesnej Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko, mówiąc o roli Chiary Lubich: „To był początek lat 40. XX wieku: nie do pomyślenia były wówczas zbliżający się Sobór Watykański II, rzeczywistość ruchów kościelnych – dziś tak powszechna i budząca nadzieję – oraz sama koncepcja »ruchu kościelnego«. Opatrzność wzywała ją, by otworzyła nowe szlaki chrześcijańskiego życia, ale potrzeba było odwagi, by iść naprzód... Chiara odpowiedziała »tak«”. Z tego powodu „w pewnym sensie nie jest przesadne stwierdzenie, że to właśnie ona, Chiara, była prekursorką w tych odległych latach 40. ubiegłego wieku tej »nowej epoki stowarzyszeń« i tej nowej »wiosny Ducha«, które przeżywamy teraz w Kościele”.

Łaska charyzmatu Bożego przyjęta w wierności – oświecona także przez dar intensywnego doświadczenia mistycznego w roku 1949, kiedy to Bóg w nowym świetle daje poznać Chiarze odwieczne prawdy wiary – sprawiła, że jej życie dało Kościołowi i ludzkości strumień nowego życia duchowego, proroczego, uniwersalnego jednocześnie. Powołanie, by odpowiedzieć na modlitwę Jezusa do Ojca: „Aby wszyscy byli jedno” (por. J 17,21), które Chiara mocno czuła już w czasie wojny, było przez nią nieustannie realizowane poprzez wysiłek, by na każde ludzkie cierpienie patrzeć jako na wyraz opuszczenia Jezusa na krzyżu. Można więc powiedzieć, że żadna sytuacja, żadna osoba nie były jej obce.

Ludzie w różnym wieku, różnego powołania i pochodzenia społecznego, różnych wyznań chrześcijańskich, religii, a także przekonań znaleźli otwarte matczyne serce w Chiarze, która z wielką mądrością łączyła wierność Bogu i Kościołowi z akceptacją i przyjęciem każdego bez jakichkolwiek uprzedzeń. Nie dziwi zatem, że na audiencji udzielonej grupie biskupów, przyjaciół Ruchu, Jan Paweł II zwrócił się do nich: „Wasza matka, Chiara!”. Nie zdumiewa również, że tajlandzki mnich buddyjski Phramaha Thongratana Thavorn tak się publicznie wyraził: „Często mówię moim chrześcijańskim braciom i siostrom z Ruchu Focolari: »Mama Chiara jest nie tylko wasza, jest także nasza«. Co więcej, ona należy do całego świata”.

« 2 3 4 5 6 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama