Nowy numer 21/2020 Archiwum

„Tak” Bogu – dar dla ludzkości

Opatrzność wzywała ją, by otworzyła nowe szlaki chrześcijańskiego życia, ale potrzeba było odwagi, by iść naprzód...

Na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu focolare jest wspólnotą żyjącą pośród świata, składającą się z osób konsekrowanych i małżonków, wszystkich – choć na różne sposoby – poświęconych Bogu. Później Chiara Lubich określi focolare jako „niebiański wynalazek macierzyńskiej miłości Maryi, aby Jej dzieci mogły się formować i stawać podobne do Niej”.

Mówi również, że każdy członek wspólnoty powinien wzrastać „pomiędzy dwoma ogniami”, gdzie wysiłek osobisty jest mocno połączony z wymiarem wspólnotowym. Wyjaśnia: „Asceza fokolarina polega na utrzymywaniu głębokiego zjednoczenia z Bogiem w sobie (słuchając głosu sumienia, który wskazuje wolę Bożą, adorując Boga w Eucharystii, kochając Go w rozważaniu, obejmując na krzyżu za każdym razem, gdy On się objawi, żyjąc Słowem Życia i realizując nauczanie Kościoła), i z Bogiem obecnym we wspólnocie: z Jezusem pomiędzy dwoma lub więcej, z Jezusem szczególnie obecnym w odpowiedzialnym (…) i z Jezusem obecnym w innych braciach, których należy kochać i którym należy nieustannie służyć – tak, by Jezus, Brat par excellence, był zawsze obecny pomiędzy wszystkimi”.

Jest to forma konsekracji w świecie, wśród ludzi – jak Jezus, Maryja i Józef – i jako dar dla świata. Dziewictwo jest dla Chiary „synonimem miłości, która jak ogień spala wszystko, jest uczestnictwem w życiu Boga-Miłości”. Chodzi więc o dziewictwo promienne, które nie jest ucieczką od ludzi, lecz raczej pełnią: „Tak więc, aby być czystym, nie trzeba pozbawiać serca miłości i tłumić uczuć. Trzeba rozszerzyć serce na miarę Serca Jezusa i kochać wszystkich” – powie Chiara.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama