Nowy numer 08/2020 Archiwum

Ocieplenie klimatu przyniesie... nowe wirusy?

W próbkach pobranych z głębi tybetańskiego lodowca odkryto 28 nieznanych dotąd wirusów. Topnienie lodowców może doprowadzić do ich uwolnienia.

 • 28 nieznanych wirusów odkryli badacze analizujący próbkę lodu z lodowca.
 • topnienie lodowców może uwolnić do środowiska nieznane dotąd patogeny.
 • badanie uśpionych w lodzie patogenów ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania możliwej epidemii.

Projekt badawczy przeprowadzili naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory w USA. Kilka lat temu dokonali 50 metrowych odwiertów w tybetańskim lodowcu Guliya, którego wiek jest szacowany na około 15 tysięcy lat. Próbki zostały poddane wnikliwej analizie. 

Badania wymagały przygotowania specjalnego laboratorium, w którym panowała temperatura -5 st. C. Zanieczyszczona, zewnętrzna strona rdzenia lodowego została obcięta specjalną, sterylną piłą i przemyta jałową wodą tak, aby otrzymać czysty lód, który nie miał kontaktu ze światem zewnętrznym od momentu powstania. 

W czasie badania mikrobiologicznego w lodzie odkryto 33 wirusy, z których aż 28 nie było dotąd znane nauce. W praktyce oznacza to, że spowodowany ociepleniem klimatu proces topnienia lodowców może uwolnić do środowiska uśpione przez tysiąclecia wirusy. Wśród nich takie, na które nie mamy odporności. Przebadanie ich może być kluczowe dla przeciwdziałania możliwej w przyszłości epidemii. Choć rozprzestrzenienie się takiego wirusa jest tylko jednym z możliwych scenariuszy, nie można go wykluczyć.

« 1 »

Polecamy

 • spe
  28.01.2020 15:53
  Ciekawe ile by odkryli badając ścieki z Czajki...
  doceń 12
 • podajnik
  28.01.2020 16:12
  Czajka choć była największą tego typu katastrofą ekologiczną na świecie to miała tę zaletę że obnażyła niemoc Tczajkowskiego we władaniu miastem. Niemoc tak wielką, że gdybym jako Warszawiak musiał słuchać tych słabych tłumaczeń i obietnic naprawy niczym w kampanii wyborczej to by mnie chyba czajka zalała. Ekologia w lodowcu a szambo w rzece.
  doceń 14
 • Anacamptis
  29.01.2020 22:17
  Ale jesteście głęboko zafiksowani politycznie. Wszystko się wam kojarzy z naparzanką ładowaną wam do głów przez telewizornię. nieważne o czym jest artykuł, każdy pretekst dobry, żeby dowalić tym drugim (czyli bliźniemu). Brawo Wy.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama