Nowy numer 47/2020 Archiwum

Ocieplenie klimatu przyniesie... nowe wirusy?

W próbkach pobranych z głębi tybetańskiego lodowca odkryto 28 nieznanych dotąd wirusów. Topnienie lodowców może doprowadzić do ich uwolnienia.

  • 28 nieznanych wirusów odkryli badacze analizujący próbkę lodu z lodowca.
  • topnienie lodowców może uwolnić do środowiska nieznane dotąd patogeny.
  • badanie uśpionych w lodzie patogenów ma kluczowe znaczenie dla przeciwdziałania możliwej epidemii.

Projekt badawczy przeprowadzili naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory w USA. Kilka lat temu dokonali 50 metrowych odwiertów w tybetańskim lodowcu Guliya, którego wiek jest szacowany na około 15 tysięcy lat. Próbki zostały poddane wnikliwej analizie. 

Badania wymagały przygotowania specjalnego laboratorium, w którym panowała temperatura -5 st. C. Zanieczyszczona, zewnętrzna strona rdzenia lodowego została obcięta specjalną, sterylną piłą i przemyta jałową wodą tak, aby otrzymać czysty lód, który nie miał kontaktu ze światem zewnętrznym od momentu powstania. 

W czasie badania mikrobiologicznego w lodzie odkryto 33 wirusy, z których aż 28 nie było dotąd znane nauce. W praktyce oznacza to, że spowodowany ociepleniem klimatu proces topnienia lodowców może uwolnić do środowiska uśpione przez tysiąclecia wirusy. Wśród nich takie, na które nie mamy odporności. Przebadanie ich może być kluczowe dla przeciwdziałania możliwej w przyszłości epidemii. Choć rozprzestrzenienie się takiego wirusa jest tylko jednym z możliwych scenariuszy, nie można go wykluczyć.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama