Nowy numer 08/2020 Archiwum

Kard. Giovanni Battista Re dziekanem Kolegium Kardynalskiego

85-letni włoski kardynał Giovanni Battista Re został nowym dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Watykan podał w sobotę, że papież Franciszek zaaprobował dokonany przez kardynałów biskupów wybór nowego dziekana. Jego zastępcą będzie kard. Leonardo Sandri.

Kardynał Re pracował od lat 60. w watykańskiej dyplomacji, następnie był współpracownikiem św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Przez 10 lat, do 2010 roku był prefektem Kongregacji ds. Biskupów. Od 2017 roku pełnił funkcję wicedziekana Kolegium Kardynalskiego.

Dziekan Kolegium Kardynalskiego to jedna z najważniejszych funkcji w Stolicy Apostolskiej. Do jego zadań należy m.in. przewodniczenie uroczystościom pogrzebowym papieża, odprawianie mszy na rozpoczęcie konklawe i prowadzenie jego obrad.

Pod koniec grudnia Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez ówczesnego dziekana, kardynała Angelo Sodano, który funkcję tę pełnił od 2005 roku. Zastąpił wtedy kardynała Josepha Ratzingera, wybranego na konklawe.

Papież opublikował w zeszłym roku dokument, w którym postanowił, że urząd dziekana Kolegium będzie podobnie jak inne w Kurii Rzymskiej kadencyjny. Kadencja trwać będzie pięć lat i może zostać przedłużona.

 

« 1 »

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama