Nowy numer 07/2020 Archiwum

Bez znajomości ani rusz

„Dzień poświęcony Biblii nie powinien być raz w roku” – pisze papież Franciszek w liście ustanawiającym Niedzielę Słowa Bożego.

Kościół w Europie jest prawie bezludną wyspą, jeśli chodzi o obecność Pisma Świętego w działalności duszpasterskiej – uważa o. Jan Stefanów, werbista, sekretarz generalny Katolickiej Federacji Biblijnej. Przeciętny katolik zna Pismo Święte znacznie słabiej niż protestant potrafiący rzucić cytatem z Biblii, podając nazwę księgi i numer rozdziału. Na szczęście znajomość Pisma wśród członków rzymskiego Kościoła rośnie, a dużą rolę odgrywają w tym kościelne ruchy i stowarzyszenia. Pomocą dla wszystkich wiernych ma być Niedziela Słowa Bożego, która w tym roku przypada 26 stycznia i która na stałe znajdzie się w kalendarzu liturgicznym.

Bliska relacja

Na pomysł zorganizowania uroczystości przypominających o znaczeniu słowa Bożego wpadli członkowie Katolickiej Federacji Biblijnej. Jej przewodniczący, filipiński kardynał Luis Antonio Tagle, zaproponował papieżowi ustanowienie roku poświęconego Pismu Świętemu. Okazją było zeszłoroczne 50-lecie istnienia grupy, a także przypadająca w 2020 r. 1600. rocznica śmierci św. Hieronima, autora przekładu Biblii na łacinę zwanego Wulgatą. Franciszek postanowił wprowadzić jedną taką niedzielę, która jednak wchodzi na stałe do kalendarza liturgicznego. Niedzielą Słowa Bożego będzie III niedziela zwykła w ciągu roku.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji