Nowy numer 33/2022 Archiwum

Czas na nudę

Dlaczego nuda jest potrzebna dzisiejszemu dziecku, wciąż czymś zajętemu, wyjaśnia psycholog Magdalena Adler.

A więc zostawić dziecko i czekać, aż coś wymyśli, czy może jednak dać propozycje, wskazówki dotyczące tego, czym może się zająć?

To zależy od dziecka, jego temperamentu i wieku. Jedne dzieci będą świetnie się bawić sznurkiem i patykiem, inne, mające wszystko, nie będą w stanie zająć się zabawą. Są dzieci bardziej kreatywne, odporne na nudę, ale są też takie, które potrzebują wsparcia i zachęty do zrobienia czegoś. Generalnie dzieci są ciekawe świata i w naturalny sposób interesują się tym, co je otacza. Czasami wystarczy zachęta czy naprowadzenie na jakieś zajęcia, czasem jednak przyda się zaangażowanie w zabawę rodziców czy opiekunów. Oczywiście, więcej pomocy i pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu potrzebują mniejsze dzieci. Starszym, choć najprostszym rozwiązaniem jest elektronika, znalezienie ciekawego zajęcia nie powinno sprawiać trudności. Co więcej, dzieci, mając czas wolny, mogą czerpać z tego radość. Niezależnie od wieku ważne jest, aby zabawa nie była narzucona, ale wybrana przez dziecko. To bardzo ważne, pozwala bowiem odkrywać małemu człowiekowi czynności, które sprawiają mu przyjemność i które lubi. Tak wykorzystany czas uświadamia mu, czy jest nastawiony na dojście do celu, czy bawi go sam proces – np. podczas budowania z klocków. Przy oglądaniu bajek czy graniu w gry nie ma miejsca na tego typu refleksje.

Istnieją jakieś sprawdzone zabawy, zajęcia, dzięki którym dzieci się nie nudzą?

Na pewno są nimi spotkania z innymi dziećmi. W grupie zawsze łatwiej wymyślać nowe zabawy. Innym sprawdzonym sposobem dobrze wpływającym na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci jest wyjście w miejsce, w którym dziecko ma kontakt z naturą. Ruch pozwala na rozładowanie napięcia, złości, samoistnie stymuluje do aktywności i zabawy. Pamiętajmy, żeby podczas wyjazdów pozwolić dziecku na odnalezienie się w nowej sytuacji. Samodzielne próby nawiązania znajomości albo eksplorowanie nowego terenu to wyzwania, które dzieci z reguły lubią. Wychodzą wtedy z codziennej rutyny w rzeczywistość, gdzie wszystko jest nowe. To pozwala im nabywać nowych umiejętności. Warto też rozbudzać zainteresowania dziecka przez wspólne aktywności, np. gry planszowe, rodzinne czytanie, wspólne malowanie farbami, budowanie z klocków, gotowanie, majsterkowanie, wymyślanie czegoś abstrakcyjnego (np. zabawy „Co byś zrobił/a, gdyby…”). Te zajęcia rozbudzają wyobraźnię dziecka.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama