Nowy numer 2/2021 Archiwum

„Wiedźmin” bierze wszystko

Człowiek w świecie „Wiedźmina” jest czynnikiem destruktywnym. Niszczy wszystko, co stanie na przeszkodzie jego chciwości.

Często w opiniach na temat dzieł pisarza pojawiają się porównania do świata stworzonego przez Tolkiena. Nic bardziej mylnego. Świat, w którym obraca się Geralt, jest światem zepsutym, wyzutym z dobra, w którym wszystko jest szare i odstręczające. Człowiek w tym świecie jest czynnikiem destruktywnym, który niszczy wszystko, co stanie na przeszkodzie jego chciwości i żądzy panowania. Może najlepiej świat ten charakteryzuje dialog z opowiadania „Mniejsze zło”. Geralt w rozmowie ze Stregoborem deklaruje, że zmuszony wybrać pomiędzy jednym złem a drugim woli nie wybierać wcale. Z kolei Renfri przekonuje Geralta: – Widzisz, masz rację, ale tylko częściowo. Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. Bardzo Wielkie Zło, Geralt, to takie, którego nawet wyobrazić sobie nie możesz, choćbyś myślał, że nic już nie może cię zaskoczyć. I widzisz, Geralt, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: „Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze”.

To nie świat Tolkiena

Świat „Wiedźmina” odnieść można raczej nie do Tolkiena, ale do współczesności. Pojawiają się w nim wątki nawiązujące do problemów, które obecnie polaryzują społeczeństwo. Wszystko podlane lewicowym sosem, na co w twórczości autora znajdziemy wiele przykładów, m.in. w przedstawianiu problemów aborcji i antykoncepcji. Jej przeciwnicy w cyklu Sapkowskiego to głupcy w rodzaju króla Belohuny z powieści „Sezon burz”, który uważa, że kobieta „ma prawo oczekiwać od mężczyzny tylko dwóch podarków: na lato ciąża, a na zimę łapcie z cienkiego łyka. Tak pierwszy, jak i drugi podarek ma za zadanie zakotwiczyć kobietę w domu”. „Dom jest bowiem miejscem dla kobiety odpowiednim, przez naturę jej przypisanym (…). Kobieta, której nie więzi w domostwie brzuch, kołyska i bachory, wnet ulegnie chuci, rzecz to wszak oczywista i nieuchronna” – peroruje Belohuna. „Kto daje babom środki zapobiegające ciąży lub umożliwiające jej przerywanie, ten niszczy porządek społeczny, podżega do zamieszek i buntów”.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama