Nowy numer 08/2020 Archiwum

„Wiedźmin” bierze wszystko

Człowiek w świecie „Wiedźmina” jest czynnikiem destruktywnym. Niszczy wszystko, co stanie na przeszkodzie jego chciwości.

Dzisiaj Andrzej Sapkowski, chociaż nie otrzymał Nobla, tylko World Fantasy Award, czyli nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fantasy w kategorii „osiągnięcie życia”, jest najbardziej znanym polskim pisarzem w Stanach Zjednoczonych i na świecie. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, wystarczy spojrzeć na listy bestsellerów publikowane w USA. Według notowania ogłoszonego 5 stycznia przez największy amerykański dziennik „USA Today” wśród stu najlepiej sprzedających się tytułów znalazły się aż trzy książki Sapkowskiego. Najwyższą pozycję zajmuje „Ostatnie życzenie”, które znalazło się na czwartym miejscu bestsellerów w USA. Poza setką uplasowała się kolejna książka autora – „Czas pogardy”. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnemu polskiemu pisarzowi.

Istnieje tylko Zło

Sukces powieści na polskim rynku przełożył się na liczbę tłumaczeń w krajach Europy, ale pierwsze angielskojęzyczne wydanie książki Sapkowskiego, a było to „Ostatnie życzenie”, ukazało się dopiero w roku 2007, najpierw w Londynie, a następnie w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku na rynku zadebiutowała pierwsza gra komputerowa oparta na wiedźmińskim cyklu. Od 2013 roku powieści pisarza wychodziły za granicą już systematycznie. Wydaje się, że popularność jego książek w tym obszarze językowym ma ścisły związek z grami komputerowymi, a szczególnie trzecią częścią cyklu, „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, wydaną w maju 2015 roku. Do dziś sprzedano już kilkadziesiąt milionów egzemplarzy gry na całym świecie. Nie dziwi fakt, że po latach pisarz przyznał się do błędu w ocenie potencjału finansowego, jaki niesie gra stworzona przez firmę CD Project na podstawie jego powieści. Oddał prawo do wykorzystania swoich utworów za określone honorarium, chociaż proponowano mu procent od sprzedaży gier. O problemach pisaliśmy w „Gościu Niedzielnym” (Szymon Babuchowski, „Ile kosztuje wiedźmin?”, GN 42/2018). Z pewnością popularność gry wśród fanów zdecydowała o tym, że cyklem Sapkowskiego zainteresował się Netflix, a serial z kolei wzmocnił zainteresowanie jego twórczością.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

  • DNA
    16.01.2020 14:54
    Wiedźmin to kolejna wydmuszka liberalizmu i bełkotu bajeczek science fiction
    doceń 9
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama