Nowy numer 43/2020 Archiwum

Chciałbym być sobą wreszcie

Skoro, jak przypominał Thomas Merton, „pycha to uparte dążenie do bycia tym, kim się nie jest, ani nigdy nie miało być”, to pokora jest zgodą na bycie sobą. Przepraszam, czy ktoś mówił, że będzie łatwo?

- Kiedy naprawdę zacząłem kochać samego siebie, przestałem chcieć mieć zawsze rację. Dzięki temu rzadziej się myliłem. Dziś wiem, że to nazywa się… pokora ‒ nie miał wątpliwości Charlie Chaplin.

Co to znaczy być pokornym? – spytałem przed laty innego aktora ks. Kazimierza Orzechowskiego. – Po prostu żyć, być sobą. Jeśli inni, widząc ciebie, zobaczą Boga, to łaska z nieba ‒ odpowiedział. ‒ Żyj. Bądź sobą. Bądź wolny. Jeśli będą cię krytykowali, nie szkodzi, to też ci dobrze zrobi. Nie musisz się tym tak przejmować. Nie musisz być żadnym pokazem, okazem. Żyj tak, jakbyś był podglądany. Kochaj!

Podobną podpowiedź dawała małym siostrom założycielka ich zgromadzenia s. Magdalena Humin: „Nie dbajcie o to, by zajmować ostatnie miejsca. Dbajcie o miłość”.

– Przejmowanie się sobą to zawsze będzie jakaś pycha, fałszywa pokora – podsumował naszą rozmowę ks. Orzechowski. ‒ W pokorze nie chodzi o to, by myśleć o sobie lepiej czy gorzej, ale by myśleć o sobie mniej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także