Nowy numer 14/2020 Archiwum

Silny wstrząs w rejonie kopalni Budryk, załoga wycofana

Silny wstrząs odczuli w poniedziałek po godz. 14.30 mieszkańcy części Górnego Śląska. Rzecznik Jastrzębskiej Spółki Węglowej Sławomir Starzyński przekazał, że po wstrząsie w rejonie kopalni Budryk wycofano załogę; nie było jednak informacji o poszkodowanych czy stratach.

"Nie wpłynęły informacje o jakichkolwiek osobach, które byłyby poszkodowane pod ziemią, czy o jakichkolwiek stratach. Załoga została ewakuowana – i na razie tyle" - powiedział PAP Starzyński.

Jak dodał, wstrząs odnotowano w ścianie D-2, w pokładzie 358/1 – ponad ścianą. Jak informował wcześniej samorząd gminy Ornontowice, na terenie której działa kopalnia Budryk, kopalnia zapowiadała uruchomienie tej ściany w kwietniu ub. roku.

Jak wynika z danych Europejskiego Centrum Sejsmologicznego (European-Mediterranean Seismological Centre - EMSC), magnituda wstrząsu odnotowanego o godzinie 14.34 na terenie woj. śląskiego wyniosła 3,8 (oznacza to 3,8 stopnia w tzw. skali Richtera).

Wartość tę – za pomiarem Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej Głównego Instytutu Górnictwa – potwierdziła PAP rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Anna Swiniarska-Tadla. Jak zaznaczyła, w ciągu godziny od wstrząsu do urzędu nie napłynęły informacje o poszkodowanych czy stratach.

Swiniarska-Tadla zaznaczyła jednocześnie, że wstrząs miał duży zasięg, odczuwalny był w wielu śląskich miastach, m.in. Katowicach, Tychach, Mikołowie, Łaziskach, Rybniku czy Sosnowcu. Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, przekazał PAP, że wstrząs odnotowano m.in. w katowickiej kopalni Wujek, jednak poza obszarem wydobycia tego zakładu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane