Nowy numer 3/2021 Archiwum

W cieniu

„Kim jesteś?” – zapytali Jana. „Nie jestem” – odparł „największy z proroków”, który wołał: „Nie jestem prorokiem”.

Zdanie Jeana Vaniera: „Niebezpieczni są ludzie uznawani za proroków lub sami uważający się za proroków. Osoby obdarzone proroctwem żyją i działają nieświadome tego” wywołało sporą dyskusję. Doskonale rozumiem intuicję założyciela Arki. Zwłaszcza w czasach, gdy niektórzy kierownicy duchowi wprost piszą o sobie jako o „wybrańcach Boga”.

Wczoraj w czasie homilii usłyszałem: „Jan Chrzciciel, zapytany: «Kim jesteś?», odrzekł: «Nie jestem», a pytany o to, czy jest prorokiem, zaprzeczył”. A przecież był – jak określił go sam Mesjasz – „największym z proroków”.

Zejście z piedestału i stanięcie w pokorze. Umniejszanie się, by On mógł wzrastać. To klucz do owocnej służby. „Ama nesciri” – podpowiada Tomasz à Kempis: „Umiłuj bycie nieznanym”.
Jan stoi w niebiańskim rankingu w jednym rzędzie z Mojżeszem, którego Biblia nazywa „najbardziej pokornym człowiekiem na ziemi”. Mówił o sobie: „Jestem jedynie głosem. Za mną idzie mocniejszy”.

Pamiętam, jak mój przyjaciel Adam Szewczyk rzucił: „Każdy chce być «naj»: najlepszy, najbardziej doceniony, najmądrzejszy. A stojący na granicy Starego i Nowego Przymierza prorok był aliteracją, odwróceniem tego słowa. Nie „naj” ale… „Jan”.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także