GN 14/2020 Archiwum

To jest moja misja

O świętym Maksymilianie, pracy i rodzinie mówi Tomasz Wolny – dziennikarz i prezenter TVP.

Piotr Legutko: Dokończ zdanie: jeśli ktoś publicznie po otrzymaniu Telekamery mówi, że jego patronem jest święty Maksymilian Kolbe, to…

Tomasz Wolny: …to zobowiązuje.

A jaka była wtedy, przed rokiem, reakcja sali? To w końcu środowisko show-biznesu i gwiazd ekranu.

Przede wszystkim mówiłem szczerze, od serca, i zupełnie nie interesowało mnie, jak i kto na te słowa zareaguje. Reakcja jednak była bardzo miła. Po wręczeniu nagród był bankiet, na którym z żoną zabawiliśmy dosłownie chwilę, spiesząc się do dzieci. Kilka osób podeszło wtedy, gratulując wystąpienia. Najczęściej padały słowa: „Tak trzymać!”.

No to skąd ten święty Maksymilian, a nie któryś z laureatów Pulitzera?

On też był dziennikarzem, twórcą mediów, i to jakim! Stworzył coś, o czym dziś wielu wydawców może tylko pomarzyć. Jego „Rycerz Niepokalanej” był pismem o zasięgu globalnym, wydawanym w ponadmilionowym nakładzie, czyli większym niż aktualna sprzedaż najważniejszych polskich tygodników razem wziętych. Przede wszystkim jednak święty Maksymilian udowodnił, że można osiągnąć sukces, i to rangi światowej, trzymając się mocno misji. Dziś dominuje przekonanie, że to sprawy wzajemnie się wykluczające, że bez sensacji, brukowej rozrywki, celebryckiego blichtru nie ma szans na zainteresowanie milionów widzów, a jeśli stawiamy na mądry, wartościowy przekaz, to skazujemy się na niszę. On pokazał, że nic bardziej mylnego, i nic, tylko brać z niego przykład.

Pięknie, ale zewsząd słyszymy, że takie dziennikarstwo już się skończyło. Że teraz liczy się opowiadanie historii, podkręcanie politycznych emocji, przekonywanie już przekonanych.

Okej, ale ja będę się trzymać jednak drogi Maksymiliana, trochę pod włos, bo przecież z prądem płyną tylko śnięte ryby. Dla niego dziennikarstwo było rodzajem służby, i właśnie tak do tej pracy podchodzę. Od początku najbliższe memu sercu było i jest bycie wśród ludzi, czyli dziennikarstwo społeczne.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • anioł 4
  03.02.2020 09:28
  Po przeczytaniu tego wywiadu zagościła w moim sercu radość i spokój. Jeżeli mamy takich dziennikarzy , to nie ma się co martwić o przyszłość naszej Ojczyzny.
  doceń 19
 • anioł 4
  03.02.2020 20:29
  Jeżeli do dziś nie zauważyłeś roli dziennikarzy i roli mediów w tworzeniu klimatu do odpowiednich przemian w naszej Ojczyźnie, to rzeczywiście jest z Ciebie ~DZIADKALWARYJSKI~ :)
  doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama