Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nie róbmy tego co Herod

A gdy Je znajdziecie, donieście mi. Mt 2,8

Mt 2, 1-12

Gdy Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony Król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem Jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać Mu pokłon».

Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak zostało napisane przez Proroka: a ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela».

Wtedy Herod przywołał potajemnie mędrców i wywiedział się od nich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: «Udajcie się tam i wypytajcie starannie o dziecię, a gdy Je znajdziecie, donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon». Oni zaś, wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę.

A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, postępowała przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; padli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.

A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się z powrotem do swojego kraju.

A gdy Je znajdziecie, donieście mi. Mt 2,8

Ewangelia z komentarzem. Nie róbmy tego co Herod
Gość Niedzielny

Bycie lepszym od innych to jedna z najbardziej zatruwających postaw, jaką człowiek może obrać. Nie mówię tu o rywalizacji w sporcie, czy na innych arenach, ale o naszych zwykłych relacjach. Zwróćmy uwagę, jak dużo tego wokół nas. Jak często nie skupiamy się na innych, ich zmartwieniach czy sukcesach, kiedy nawet chwaląc lub doradzając, próbujemy pokazać naszą wyższość. Problem jest gigantyczny w wielu firmach, kiedy praca w zespole przeradza się w walkę między pracownikami. Nie róbmy tego co Herod, nie szukajmy Jezusa, aby być lepszym lub, co gorsza, aby Go zniszczyć. Uczmy się oddawać pokłon Jemu i każdemu człowiekowi, w którym On jest.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama