Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Rzecznik KEP: Św. Szczepan wskazuje, że wiara może prowadzić do prześladowań

Św. Szczepan wskazuje, że wiara może prowadzić do prześladowań. Jest on pierwszym męczennikiem za wiarę chrześcijańską. Święty ten przypomina nam, że radość drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia łączy się z krzyżem - podkreślił rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP ks. Rytel-Andrianik, nawiązując do postaci św. Szczepana, podkreślił, że był on jednym z siedmiu diakonów, których Apostołowie wybrali do posługi ubogim, o czym wspominają Dzieje Apostolskie. Za odważne głoszenie wiary w Jezusa Chrystusa został skazany na okrutną śmierć przez ukamienowanie.

Rzecznik episkopatu zaznaczył, że "może nas dziwić, że w Kościele świętowanie narodzin Jezusa, szopka i radosne kolędowanie łączą się z historią pierwszego męczennika".

Tymczasem - jak zaznaczył ks. Rytel-Andrianik - "św. Szczepan pokazuje nam, że chrześcijanie powinni liczyć się z tym, że mogą być prześladowani z powodu wiary w Jezusa".

W tym kontekście rzecznik KEP przypomniał dane z raportu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

"Chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. W około 50 krajach chrześcijanie codziennie giną za wiarę. W ostatnim roku prześladowania najbardziej zaostrzyły się w Azji Południowej i Wschodniej. Z powodu wiary chrześcijanie są też dyskryminowani w miejscach pracy" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Podkreślił jednocześnie, że w czasie Bożego Narodzenia powinnyśmy modlić się o pokój na świecie i wolność wyznawania wiary w Jezusa Chrystusa. Ks. Rytel-Andrianik przypomniał też, że św. Szczepan przed ukamienowaniem, wzorem Jezusa, przebaczył swoim prześladowcom, podkreślając: "Pamiętajmy, że przebaczenie daje wolność i oczyszcza serce. Dzięki temu stajemy się prawdziwymi uczniami Jezusa, którzy nie dadzą się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężają".

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama