Nowy numer 13/2020 Archiwum

Prezydent: Nowelizacja ustaw sądowych jest niezbędna

Uchwalone przez Sejm rozwiązania dotyczące nowelizacji ustaw sądowych uważam za rozsądne i porządkujące sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w Sądzie Najwyższym powstał swoisty układ, który jest wielowarstwowy i koleżeński.

Jak mówił, "na zachód Europy płynie z Polski rzeka kłamstwa na temat tego, co dzieje się, jeżeli chodzi o ustawodawstwo wobec wymiaru sprawiedliwości. Opowiadane są niestworzone historie, Polska jest demonizowana". Jego zdaniem czynią to grupy, które widzą, że tracą swoje wpływy. "Te grupy, które dzisiaj próbują de facto prawie, że rozwiązania siłowego wobec demokratycznie wybranych w Polsce władz" - ocenił.

Duda przekazał, że jeżeli Jan Śpiewak złoży wniosek o ułaskawienie, on zostanie rozpoznany zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami. 13 grudnia Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Jana Śpiewaka winnego zniesławienia Bogumiły Górnikowskiej, córki byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sąd utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał Śpiewakowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej. Uzasadnienie wyroku było niejawne.

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja ustaw sądowych wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów". Senat ma na odniesienie się do każdej sejmowej ustawy 30 dni. Jeżeli w tym okresie nie zajmie stanowiska, ustawę uznaje się za uchwaloną i trafia do prezydenta.

« 1 2 3 »

Polecamy

 • seitz
  22.12.2019 16:37
  Jest niezbędna, ma rację Prezydent. Weźmy pierwszy przykład z brzegu.
  Tylko jedna osoba zostałą skazana w sprawie afery reprywatyacyjnej w Warszawie gdzie w imieniu zmarłych 140 letnich mieszkańców kupowano całe kamienice za 50zł i wyrzucano wszystkich mieszkańców.
  Tą osobą jest Jan Śpiewak - obrońca pokrzywdzonych mieszkańców.
  doceń 18
 • podajnik
  22.12.2019 17:25
  Wątpliwości nie mają ci co nie mieli do czynienia z polskimi sądami, albo są zamieszani w ten mafijny układ.
  Nieprzekonanym polecam zobaczyć film na któym sędzina wykluczyła obrońcę Janusza Wojciechowskiego, bo być może miała do tego... gorszy dzień.
  https://www.youtube.com/watch?v=jyM7_1MmRqk&feature=related

  8 minut ale warto. Po nim jest też druga część tego filmu.
  doceń 9
 • janek32
  23.12.2019 22:13
  Rozumiem motywacje Pana Prezydenta. Po tym wszystkim co zrobił przejęcie przez PiS pełnej kontroli nad wyrokami sądowymi to być może dla niego jedyna szansa uniknięcia konsekwencji swoich czynów.
  doceń 2
 • jureaz
  24.12.2019 12:59
  @ Janek32 ---------------- A jakżesz "to wszystko co zrobił prezydent " zaszkodziło(by) Tobie osobiście i Twoim najbliższym? Nawet (praktycznie niemożliwe) sprawdzanie przez PiS każdego wyroku sądowego , gdyby się jakimś cudem ziściło, nie musiałoby przynieść jeno krzywdę szarym obywatelom...
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama