Nowy numer 14/2020 Archiwum

Prezydent: Nowelizacja ustaw sądowych jest niezbędna

Uchwalone przez Sejm rozwiązania dotyczące nowelizacji ustaw sądowych uważam za rozsądne i porządkujące sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, w Sądzie Najwyższym powstał swoisty układ, który jest wielowarstwowy i koleżeński.

"Zmieniamy i rzeczywiście Polska ma być krajem czystym, który dobrze funkcjonuje, gdzie obowiązują pewne zasady etyczne, gdzie obowiązują pewne zasady moralne, gdzie są pewne kanony, których nie wolno łamać, gdzie są zasady, których sędzia nie może łamać, bo jeżeli nie, zostanie wydalony z zawodu" - powiedział.

Duda był pytany o wypowiedź I prezes SN sędzi Małgorzaty Gersdorf, która nowelizację ustaw sądowych nazwała "ustawą kagańcową".

"Pani prezes Gersdorf opowiada - w szczególności za granicą - o Polsce takie rzeczy, że powiem tak: wstyd mnie ogarnia, kiedy słyszę, że ktoś, kto mieni się I prezesem SN, może o polskim państwie poza granicami kraju opowiadać takie rzeczy. Nawet jeżeli to się dzieje tylko w środowisku sędziowskim - po prostu wstyd. Wstyd za to, kto w ogóle został na urząd tego I prezesa Sądu Najwyższego wybrany" - powiedział. Przyznał, że "może to są mocne słowa", jednak ma "takie jednoznaczne odczucia" i jest to dla niego, "jako prezydenta Rzeczpospolitej sytuacja ogromnie przykra".

"Ale na szczęście niedługo już następuje - zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami i terminarzem - zmiana na urzędzie pierwszego prezesa Sądu Najwyższego i mam nadzieję, że zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego wybierze odpowiedzialnie odpowiednią osobę, która dobrze będzie realizowała tę funkcję" - oznajmił.

Odnosząc się do określenia "ustawa kagańcowa" wskazał, że nie wie "dlaczego pani sędzia ma takie jakieś dziwne skojarzenia, nie wiem czy ktoś miałby kogoś pogryźć". Ocenił, że rozwiązania prawne, które zostały zaproponowane w projekcie nowelizacji funkcjonują w krajach na zachodzie Europy, na przykład we Francji. Wyjaśnił, że mają one przede wszystkim wzmocnić wiarygodność sądu, "wzmocnić poczucie bezstronności sądu, chociażby przez to, że sędziwie nie zabierają z zasady głosu w sprawach politycznych, nie wypowiadają się politycznie, nie opowiadają się po stronie żadnych ugrupowań politycznych, (…) dlatego, że zdarza się, że rozstrzygają sprawy, które dotyczą polityki".

« 1 2 3 »

Polecamy

 • seitz
  22.12.2019 16:37
  Jest niezbędna, ma rację Prezydent. Weźmy pierwszy przykład z brzegu.
  Tylko jedna osoba zostałą skazana w sprawie afery reprywatyacyjnej w Warszawie gdzie w imieniu zmarłych 140 letnich mieszkańców kupowano całe kamienice za 50zł i wyrzucano wszystkich mieszkańców.
  Tą osobą jest Jan Śpiewak - obrońca pokrzywdzonych mieszkańców.
  doceń 18
 • podajnik
  22.12.2019 17:25
  Wątpliwości nie mają ci co nie mieli do czynienia z polskimi sądami, albo są zamieszani w ten mafijny układ.
  Nieprzekonanym polecam zobaczyć film na któym sędzina wykluczyła obrońcę Janusza Wojciechowskiego, bo być może miała do tego... gorszy dzień.
  https://www.youtube.com/watch?v=jyM7_1MmRqk&feature=related

  8 minut ale warto. Po nim jest też druga część tego filmu.
  doceń 9
 • janek32
  23.12.2019 22:13
  Rozumiem motywacje Pana Prezydenta. Po tym wszystkim co zrobił przejęcie przez PiS pełnej kontroli nad wyrokami sądowymi to być może dla niego jedyna szansa uniknięcia konsekwencji swoich czynów.
  doceń 2
 • jureaz
  24.12.2019 12:59
  @ Janek32 ---------------- A jakżesz "to wszystko co zrobił prezydent " zaszkodziło(by) Tobie osobiście i Twoim najbliższym? Nawet (praktycznie niemożliwe) sprawdzanie przez PiS każdego wyroku sądowego , gdyby się jakimś cudem ziściło, nie musiałoby przynieść jeno krzywdę szarym obywatelom...
  doceń 7
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane