Nowy numer 17/2024 Archiwum

Ciasto z przeszłością

Receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie są wykorzystywane do dziś. Jak długa jest historia piernika na terenach Polski?

Wypiekany według różnych przepisów jest bardzo trwałym, dojrzewającym z upływem czasu ciastem. Dodatek miodu, imbiru, cynamonu, kardamonu, goździków, czasem anyżu czy gałki muszkatołowej, a nawet pieprzu powoduje, że ma jedyny w swoim rodzaju smak. Może być przekładany powidłami, masą marcepanową z dodatkiem orzechów, rodzynków i innych bakalii, obficie polewany czekoladą lub dekorowane lukrem. Piecze się z niego także drobniejsze, wykrawane foremkami pierniczki. Jest też bazą dla przygotowywanej na Śląsku wigilijnej moczki czy staropolskiego szarego sosu podawanego do ryb.

Dostępne jest 43% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek