Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wszystkie dzieci Miriam

W Izraelu najsilniejszą organizację pro-life założył Żyd ocalony z Holocaustu. Dostała błogosławieństwo głównych rabinów. Przeciwnicy atakują ją za nadmierną… „katolickość”. W ojczyźnie Jezusa z Nazaretu prawo aborcyjne należy do najbardziej liberalnych na świecie.

Nazwa tej organizacji brzmi EFRAT. Trudno byłoby chyba znaleźć lepsze słowo w tradycji żydowskiej dla Komitetu ds. Ratowania Żydowskich Dzieci. Od 1977 r. organizacja pomogła urodzić się kilkudziesięciu tysiącom dzieci zagrożonych wcześniej aborcją.

Uważny czytelnik Pierwszej Księgi Kronik kojarzy zapewne kobietę o imieniu Efrata – żonę Kaleba, który ożenił się z nią w niewoli egipskiej. Jest jeszcze znaczenie, które spina klamrą wszystkie pozostałe: w jednym z midraszy jest mowa o tym, że Efrat oznacza… Miriam, siostrę Mojżesza i Aarona. To ona czuwała przy koszyku z sitowia, w którym znajdował się jej młodszy brat, znaleziony później przez córkę faraona. Oficjalna strona internetowa organizacji EFRAT powołuje się właśnie na to midraszowe odniesienie do Miriam: „Odważna kobieta, która osiągnęła najwyższy duchowy poziom proroctwa, Miriam otrzymała dodatkowe imię Efrat, które ma ten sam korzeń, co pru v’revu – aby zaludnić świat – w uznaniu jej bohaterskich działań w ratowaniu żydowskich dzieci przed unicestwieniem. Dzięki jej odwadze Żydzi nadal się rozmnażali, a naród żydowski przeżył”.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Dziennikarz działu „Świat”

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także