Nowy numer 43/2020 Archiwum

Napluj lękowi w twarz

Paraliżują nas traumy. Trup wypada z szafy w najmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście Duch, „w którym nie ma lęku”, pozwala nam uczynić krok wiary.

Nad głowami latają bociany. Jeden za drugim. W kościele w bułgarskim Bełozem kilkanaście staruszek ubranych na czarno i opatulonych w ciemne chusty śpiewa modlitwy. Ich głosy przypominają brzęczenie pszczół. „Słucham, a one powtarzają: «Od niewoli tureckiej wybaw nas Panie»” – opowiada pracujący w parafii franciszkanin – „Mówię: «To chyba już od stu lat nieaktualne«? A one: «Nigdy nie wiadomo!». Jaką traumę musieli przeżyć ich przodkowie trwający przez lata w kleszczach niewoli tureckiej?”.

Traumy. Wydają się uśpione, ale w newralgicznym momencie trup wypada z szafy. Pamiętam, jak jako nastolatek rozpędziłem się z pomostu i skoczyłem na główkę w fale jeziora Kalejty. Pech chciał, że źle się odbiłem a powierzchnia mojego brzucha spotkała się w całej rozciągłości z powierzchnią jeziora. Rodzinka na brzegu usłyszała głuche „plask!”. Przez kilka lat bałem się skakać na główkę.

Człowiek, który wyszedł cało z pożaru, boi się zapałki. To normalne. A jednak traumy nie powinny wpływać na nasze decyzje i wybory. Sparaliżowani nie uczynimy nigdy kroku wiary. Dar odwagi polega na podjęciu decyzji wbrew lękowi.

‒ W Duchu Bożym nie ma lęku. On nie zabiera naszego lęku, ale umacnia nas, by nami nie kierował – wyjaśnia o. Wit Chlondowski ‒ Uczy nas podejmowania decyzji wbrew lękowi. Lęk mówi mi to i tamto, ale wiara pozwala iść dalej. Dzięki Duchowi lęk nas nie paraliżuje. Johannes Hartl pisze, by „napluć mu w twarz”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także