Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dawne tradycje wigilijne

Wiele tradycji związanych z wieczerzą wigilijną ma długą historię. Część odeszła w zapomnienie, a inne, wciąż żywe, pielęgnujemy do dziś.

Każda rodzina ma swoje zwyczaje i tradycje związane z dniem poprzedzającym Narodziny Dzieciątka Jezus. Większość z nich wynosimy z rodzinnego domu. Jest to niezwykłe bogactwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez setki lat. Niestety, sporo z nich zostało zapomnianych lub zastąpionych przez tradycje bardziej współczesne, nierzadko obcego pochodzenia. O wielu dawnych zwyczajach można dowiedzieć się już tylko z prac etnologicznych, kulturoznawczych, a także etnomuzykologicznych. Bogatą wiedzę na ten temat zawierają szczególnie prace Oskara Kolberga, Aleksandra Brücknera, Jana Stanisława Bystronia, Juliana Ursyna Niemcewicza czy Zygmunta Glogera.

Dostępne jest 32% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek