Nowy numer 39/2023 Archiwum

Pierniczki na choinkę

Choć do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze sporo czasu, niektóre wypieki można przygotować już teraz. Dzięki temu przed Wigilią w kuchni będzie mniej pracy.

Jednym z ciast jest piernik długo dojrzewający, który można zagnieść już teraz (przepis znajdziecie w numerze 47/2018 lub na stronie internetowej GN). Inną propozycją jest przygotowanie pierników do zawieszenia na choince. Kiedy nie jesteśmy jeszcze w wirze świątecznych porządków, warto znaleźć czas na wspólne wykrawanie z dziećmi przeróżnych kształtów, pieczenie i ozdabianie. Przechowywane w puszce lub szczelnym pudełku będą gotowe do zawieszenia na choince przed świętami.

Czas przygotowania: 1,5 godziny
Ilość: 50–60 sztuk

Składniki:

Ciasto:

  • 2,5 szklanki mąki
  • 1/2 kostki masła
  • 1/2 szklanki cukru pudru
  • 1/4 szklanki miodu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 jajko
  • 2 łyżki przyprawy do piernika
  • łyżeczka cukru waniliowego
  • szczypta soli

Lukier:

  • sok z 1/2 cytryny
  • 2–3 łyżki cukru pudru
  • orzechy, migdały, kolorowa posypka do dekoracji
  • 1 czekolada na polewę czekoladową

Miód przełożyć do rondelka, dodać przyprawy i podgrzewać kilka minut, mieszając. Do powstałej masy dodawać masła i mieszać, aż się rozpuści. Zdjąć z palnika i odstawić do ostudzenia. Do miski przesiać mąkę, dodać cukier, cukier waniliowy, sól i sodę oczyszczoną. W dołek pośrodku wbić jajko, dodać masę miodowo-maślaną, a całość wymieszać ręką, zagniatając elastyczne ciasto. Odstawić na godzinę w chłodne miejsce. Po tym czasie, podsypując stolnicę mąką, rozwałkować ciasto na cienki placek. Nastawić piekarnik na 180 stopni. Foremkami wykrawać kształty pierniczków, a słomką wycinać otwory na sznureczek lub wstążkę do zawieszenia na choince. Układać na blaszce w odstępach i piec kilkanaście minut, aż się zrumienią (czas pieczenia zależy od grubości pierniczków). Z soku cytryny i cukru pudru utrzeć lukier, lukrować pierniczki i dekorować posypką lub orzechami. Im więcej cukru pudru dosypiemy, tym bardziej kryjący będzie lukier. Na polewę czekoladową wystarczy rozpuścić w kąpieli wodnej tabliczkę czekolady (mlecznej lub gorzkiej albo mieszanki jednej i drugiej), dodać odrobinę wody i wymieszać na gładką masę. Czekoladowe pierniczki można dekorować wiórkami kokosowymi. Pierniki na choinkę przetrzymywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Smacznego :)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Quantcast