Nowy numer 18/2024 Archiwum

Rosji już dziękujemy

Z uniezależnieniem się Polski od rosyjskiego gazu było dotąd tak jak ze zniesieniem wiz do USA: wszyscy mówili, że trzeba do tego dążyć, ale mało kto wierzył, że tego dożyje. Czy marzenie strategów ostatnich dekad realizuje się na naszych oczach?

W połowie listopada PGNiG podało informację, która jeszcze parę lat temu brzmiałaby jak political fiction: Polska przestanie sprowadzać gaz z Rosji z końcem 2022 roku. Rodzima spółka przekazała Gazpromowi tzw. oświadczenie woli zakończenia obowiązywania kontraktu jamalskiego z dniem 31 grudnia 2022 roku, a rosyjski potentat potwierdził, że taką informację otrzymał. Tym samym wypełniony został obowiązek zawarty w kontrakcie z 1996 roku, który wymagał od nas poinformowania rosyjskiego dostawcy o określeniu ewentualnej dalszej współpracy lub rezygnacji z niej na 3 lata przed wygaśnięciem umowy.

Dostępne jest 11% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny