Nowy numer 50/2019 Archiwum

Powołanie jak z nut

Miała być rolniczką. Została siostrą zakonną. W dodatku… śpiewająco.

Czasem nazywają ją „polską siostrą Christiną” – nawiązując do śpiewającej zakonnicy z Włoch. Siostra Julita Zawadzka jednak się uśmiecha i skromnie mówi: – Po pierwsze, s. Christina ma niesamowity warsztat. Po drugie, jest młodsza. A po trzecie, nie ma co porównywać. Śpiewam, bo takie jest moje powołanie, to dla mnie narzędzie ewangelizacji. Długo trwało, zanim zrozumiałam, czego Bóg ode mnie oczekuje – dodaje.

A Bóg po prostu chyba lubi delikatny, ciepły głos s. Julity, bo pozwala jej śpiewać, śpiewać i śpiewać…

Rolnicza formacja

Siostra Julita Zawadzka od blisko dwudziestu lat jest w Zgromadzeniu Misjonarek Świętej Rodziny. Dlaczego do niego wstąpiła? – Chyba nikt nie przypuszczał, że mogę być zakonnicą – śmieje się s. Julita. – Pochodzę z katolickiej rodziny, ale przyznam, że moja religijność i wiara długo były mocno letnie i nie miałam osobistej relacji z Panem Bogiem. Dopiero kilka niesamowitych splotów okoliczności, które przecież nigdy nie są przypadkami, ale Bożym prowadzeniem, spowodowało, że nawróciłam się i odkryłam powołanie.

Bo w podstawówce nastoletnia Julita pragnęła śpiewać. Słuch miała dobry, głos również. Ale nie uczyła się ani śpiewu profesjonalnego, ani tym bardziej gry na żadnym instrumencie. Więc, jak sądziła, z profesjonalnej kariery muzycznej nici. Zresztą tak też jej doradzano: „Nie umiesz grać, nie kształciłaś się muzycznie, to już za późno na śpiewanie”. Wtedy ze smutkiem zrezygnowała z marzeń. I poszła do technikum rolniczego.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Agata Puścikowska

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2006 r. redaktor warszawskiej edycji „Gościa”, a od 2011 dziennikarz działu „Polska”. Autorka felietonowej rubryki „Z mojego okna”. A także kilku wydawnictw książkowych, m.in. „Wojenne siostry”, „Wielokuchnia”, „Siostra na krawędzi”, „I co my z tego mamy?”, „Życia-rysy. Reportaże o ludziach (nie)zwykłych”. Społecznie zajmuje się działalnością pro-life i działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych. Interesuje się muzyką Chopina, książkami i podróżami. Jej obszar specjalizacji to zagadnienia społeczne, problemy kobiet, problematyka rodzinna.

Kontakt:
agata.puscikowska@gosc.pl
Więcej artykułów Agaty Puścikowskiej

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji