Nowy numer 50/2019 Archiwum

Spotkanie z nieznanym światem

To była najdalsza azjatycka podróż Franciszka. W Bangkoku przekonywał, że kultura spotkania jest możliwa i nie należy się bać większej inkulturacji Ewangelii. W Hiroszimie wołał: „Nigdy więcej wojny!”. W Nagasaki uczcił męczenników chrześcijańskich.

Rozpoczynając podróż, papież prosił dziennikarzy, by przybliżyli Zachodowi te odległe kultury. Dla niego było to spotkanie z zupełnie nieznanym światem. – Papieża zaskoczyła nowoczesność w Bangkoku, a także ogromna życzliwość Tajów. Był pod wrażeniem tego, że w przeciwieństwie do Europy nasza codzienność przesiąknięta jest wiarą i transcendencją – mówi s. Ana Rosa Sivori, kuzynka papieża, która była jego tłumaczem i przewodnikiem w Tajlandii. 77-letnia zakonnica od pół wieku pracuje w tym kraju.

Przytulał odrzuconych

Tajskie media odnotowały, że w rozmowie z władzami Franciszek docenił różnorodną kulturę Tajlandii i pokojowe współżycie między jej grupami etnicznymi jako inspirację dla świata, by szanować różnice, a także gościnność udzielaną migrantom. Papież podziękował przedstawicielom rządu za walkę z plagą niewolnictwa i seksualnego wykorzystywania ludzi. Bangkok bywa nazywany piekłem kobiet, ponieważ miasto to jest jednym z największych centrów seksturystyki i handlu ludźmi na świecie. Tysiące kobiet i dzieci są tam zmuszane do prostytucji. Media podkreśliły też, że najwyższy patriarcha buddyjski powitał papieża „jak starego przyjaciela”. Cytowano papieskie słowa, że „wobec istniejących różnic i podziałów ważne jest, aby religie ukazywały się coraz bardziej jako światło nadziei, będąc promotorami i gwarantami braterstwa”. Przekazanie patriarsze Dokumentu o ludzkim braterstwie zostało odczytane jako kolejny krok Franciszkowej ofensywy budowania pokoju i kultury spotkania także na Dalekim Wschodzie. – Ważne jest, że w czasie spotkania z buddystami Franciszek podkreślił znaczenie obecności Kościoła jako świadectwa wiary i służby na rzecz cierpiących i potrzebujących – zaznacza towarzyszący papieżowi kard. Miguel Ayuso Guixot.

Dostępne jest 14% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama