GN 49/2019 Archiwum

Nie potrzeba więcej dzieci

Przymusowej sterylizacji poddano w Peru 300 tys. osób, głównie kobiet. Czy po 20 latach prezydent kraju za to odpowie?

Zabrali mnie do szpitala i powiedzieli, że dziecko nie chce się urodzić i potrzeba cesarskiego cięcia – opowiadała hiszpańskiemu dziennikowi „La Razón” Ana María Méndez. – Zapytali mnie, ile mam dzieci. Odpowiedziałam, że czworo. Doktor zdecydował, że nie potrzebuję więcej.

Pomimo sprzeciwu kobiety medyk podwiązał jej jajowody, powodując tym trwałą bezpłodność. Ana María Méndez z miejscowości Ancón była jedną z ponad 200 tys. ofiar przymusowej sterylizacji prowadzonej w Peru w czasach prezydentury Alberto Fujimoriego. W wielu wypadkach zabieg spowodował trwałe komplikacje zdrowotne. Przynajmniej kilka kobiet zmarło. W grudniu były przywódca kraju zasiądzie na ławie oskarżonych.

Celem akcji depopulacyjnej byli przede wszystkim biedni Indianie zamieszkujący Andy. To ludność pochodzenia inkaskiego, mówiąca prekolumbijskimi językami keczua i ajmara, nie zawsze znająca hiszpański. Zajmują się uprawą ziemi. Ci z trudno dostępnych wiosek są nieraz niepiśmienni. Dla niektórych z nich sterylizacja była pierwszym w życiu spotkaniem z lekarzem. W ramach akcji nie trafiły do nich żadna pomoc medyczna ani leki.

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji