Nowy numer 50/2019 Archiwum

Na skraju przepaści

Hiszpanii grożą rozpad państwa i zapaść gospodarcza. Mimo to nie zanosi się tam na stworzenie stabilnego rządu, który stawiłby czoła tym problemom.

Socjaliści, którzy wygrali wybory parlamentarne 10 listopada, nie są w stanie stworzyć większościowego rządu. Nie może tego uczynić także prawicowa opozycja. Coraz częściej mówi się o porozumieniu dwóch największych partii – socjalistycznej PSOE i centroprawicowej PP.

Parlamentarna niemoc

W Katalonii trwa rewolucyjne wrzenie. Separatyści są zdeterminowani, by za wszelką cenę utworzyć z tego hiszpańskiego regionu niepodległą republikę. Blokady dróg, lotniska w Barcelonie czy granicy z Francją to próby zwrócenia uwagi świata i prowokowanie władz Hiszpanii. Gdyby wskutek interwencji policji doszło do ofiar śmiertelnych, sprawa niepodległości zyskałaby swych męczenników. Z drugiej strony nieudolne rządy socjalisty Pedro Sáncheza spowodowały pogorszenie się wskaźników gospodarczych. Hiszpania ma, obok Grecji, najwyższy wskaźnik bezrobocia w Unii Europejskiej (14,2 proc.).

Dostępne jest 8% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama