Nowy numer 49/2019 Archiwum

Nikt nie chce schizmy

Założenia tzw. drogi synodalnej wyjaśnia abp Ludwig Schick.

Andrzej Grajewski: W pierwszą niedzielę Adwentu rozpocznie się kolejny etap tzw. drogi synodalnej. Czy w trakcie obrad podjęte zostaną tematy: „władza, uczestnictwo i podział władzy”, „moralność seksualna”, „forma życia kapłańskiego” oraz „kobiety w posługach i urzędach kościelnych”?

Abp Ludwig Schick: Tak. Niemiecka Konferencja Biskupów zgodziła się na prośbę wielu katolików w Niemczech, aby na drodze synodalnej zająć się tymi problemami. Będzie to miało miejsce od stycznia przyszłego roku.

Dlaczego Konferencja Episkopatu chce się zajmować sprawami, które nie leżą w jej kompetencjach, gdyż dotyczą Kościoła powszechnego?

Chodzi najpierw o to, by delegaci różnych grup kościelnych, biskupi, księża, współpracownicy duszpasterscy, członkowie ruchów, stowarzyszeń i laikatu wymienili myśli w związku z tymi czterema tematami. Postanowienia, podjęte na drodze synodalnej, będą stanowić postulaty, które – zgodnie z kompetencjami w Kościele – zostaną przedstawione biskupom diecezjalnym, Konferencji Biskupów lub papieżowi, gdy tematy będą dotyczyć Kościoła powszechnego. Oni będą musieli zadecydować, w jaki sposób odnieść się do tych głosów.

Z projektu statutu wynika, że Niemiecka Konferencja Biskupów chce w istocie zwołania synodu plenarnego, ale tak, aby nie musieć pytać o zgodę Stolicy Apostolskiej.

Konferencja Biskupów wyraźnie stwierdziła w statucie, że droga synodalna jest kościelnym wydarzeniem „specyficznego rodzaju” i nie chce być ani synodem, ani partykularnym soborem w rozumieniu prawa kościelnego.

Dostępne jest 25% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

  • ptyś
    22.11.2019 20:10
    Pozdrawiamy cenzorów z GN. Były może jakieś wulgaryzmy w usuniętych wpisach lub coś nieprawdziwego? Pudrujcie dalej gnijacą rzeczywistość hierarchiczną i bądźcie dalej przekonani, że to roztropne i słuszne i sprawiedliwe - wyrazy współczucia.
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji