Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zaufać Królowi

Nie wiem, czy komuś z rodziny Migliorich, do lat trzydziestych ubiegłego wieku właścicieli jednego z pałaców nieopodal bazyliki Świętego Piotra, kiedykolwiek przyszła do głowy myśl, że zamieszkają w nim bezdomni.

Nie wiem, powtarzam, nie mam pojęcia. Nie chcąc zatem nikogo skrzywdzić, wstrzymam się od kategorycznego stwierdzenia, że na pewno nie. Ale nie sądzę, by przyszła. Bo tak urządzony jest ten świat. Pałace są dla królów, dla żebraków kartony. Nawet sami bezdomni po wejściu do wnętrza nowej noclegowni chcieli ją ponoć natychmiast opuścić, bo widząc splendor, myśleli, że zaszła jakaś pomyłka. Tak, co do bogactwa, ubóstwa, królowania, rządzenia i służby można się pomylić, o ile nie zastosuje się właściwych kryteriów. W tym wypadku mam na myśli kryteria Jezusa Chrystusa. Najwłaściwsze, jak sądzę.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ks. Adam Pawlaszczyk

Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, dyrektor Instytutu Gość Media.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1 lutego 2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. Współpracował z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego i Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Katowicach w ramach formacji duchownych i świeckich w zakresie kościelnego prawa małżeńskiego oraz teorii prawa kościelnego. Szczególnie zainteresowany literaturą i muzyką, autor poezji, tekstów pieśni religijnych, artykułów i felietonów, współpracował z TVP, Radiem Katowice i Radiem eM.

Więcej artykułów ks. Adama Pawlaszczyka