Nowy numer 14/2020 Archiwum

Abp Gądecki: Potęguje się zmaganie światła z siłami ciemności

Członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej z całej Polski przybyli w sobotę z doroczną pielgrzymką na Jasną Górę. W skierowanej do nich homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki ocenił, że obecnie potęguje się „zmaganie światła z siłami ciemności”.

Nawiązując do treści odczytanej w sobotę Ewangelii arcybiskup wskazał, że pytanie, czy Chrystus – gdy powróci - znajdzie wiarę na Ziemi, „zwraca uwagę na to, że zmaganie światła z siłami ciemności będzie trwało aż do końca świata”.

„Wydaje się nam nawet, że to zmaganie obecnie się potęguje; daje ono o sobie znać w świecie polityki, kultury i mediów, wydaje się być nawet obecne we wnętrzu Kościoła. Wielu zdaje się tego kryzysu nie dostrzegać i uspokajają, że powinniśmy być optymistami. Czy jednak dramatyzm pytania Jezusowego nie powinien wybrzmieć z całą siłą właśnie dzisiaj?” – pytał w homilii metropolita poznański.

W tym kontekście abp Gądecki przywołał wypowiedziane w 1970 r. słowa późniejszego papieża Josepha Ratzingera, który już wówczas ostrzegał, że „stopniowo znika oblicze Boga; śmierć Boga jest całkowicie realnym procesem, który przenika dzisiaj do najgłębszego wnętrza Kościoła. Wydaje się, że Bóg w chrześcijaństwie umiera” – cytował przewodniczący KEP.

„Ostatnio kard. Sarah (Robert, prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – PAP) wyraża swoje przekonanie, że kryzys dotknął nawet urząd nauczycielski Kościoła. W nauczaniu pasterzy, biskupów, prezbiterów króluje istna kakofonia, nauki wydają się sobie przeczyć, każdy narzuca swoją własną opinię jako pewnik, a wynikiem tego jest zamęt, dwuznaczność i apostazja” – mówił abp Gądecki.

„Nie chodzi nam o sianie paniki, ale o odwagę prawdy. Idzie o to, by nie zaprzestać wołania do Boga dniem i nocą, aby wziął swój Kościół w obronę” – dodał arcybiskup, podkreślając, że z zadania nieustannej modlitwy skierowanej do Boga o podtrzymywanie płomienia miłości nie są zwolnieni członkowie Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce.

„Co więcej, jest to ich priorytetowe zadanie, zgodnie z benedyktyńską regułą, która na pierwszym miejscu stawia +ora+ (modlitwę)” – powiedział metropolita, oceniając, iż nie jest do zadanie łatwe, zaś modlitwa wymaga „wielkiego wysiłku i walki aż do ostatniego tchnienia”.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • jurek
  16.11.2019 13:34
  jurek
  A ja jestem ciekaw jak Abp rozwiaże problem na miejscu w swojej diecezji. Sprawa pogrzebu swojego poprzednika. To także moim zdaniem bedzie kwestia jak przebiega ta walka "swiatła z siłami ciemnosci".
  doceń 13
 • Tomaszszcz
  16.11.2019 13:52
  Paetz nie bedzie pichowany w katedrze a na cmentarzu ale to nie zdejmuje odpowiedzialnosci z abp Gadeckiego ze przez lata nie rozliczyl Paetza za jego czyny wobec klerykow! I im nikt do dzis nie pomogl! Jakby ich nie bylo!
  doceń 14
 • Tomaszszcz
  16.11.2019 15:49
  Wstyd abp. Gadecki! Pogrzeb tego, ktory wykorzystywal seksualnie klerykow, zniszczyl ich zycie bedzie mial miejsce w Katedrze! Szok! Homoseksualista w katedrze! A co z ofiarami? W ten sposob polski episkopat odpowiada ifiarom ksiezy pedofilii? Tyle episkopat mowi ze sa na pierwszym miejscu ze nalezy sie im szacunek! A ta decyzją udowadnia ze ofiary ma za nic ze sa smieciami!
  doceń 11
 • Tomaszszcz
  16.11.2019 20:32
  Ks. Jankowski nacal ma grob wewnatdz Swiatyni Panskiej! Ten , ktory setki jesli nie tysiace dzieci wykorzystał! Episkopacie co ty robisz! Kiedy staniesz w prawdzie? Kiedy zaczniesz oczyszczac polski Koscioł z przestepcow w koloratkach? Kiedy? Nic nie robicie nic! A jeszcze tych przestepców chowacie we wnetrzach Swiątyń ! Szokujace!
  doceń 8
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane