Nowy numer 14/2020 Archiwum

Łamanie hostii boli

Ks. Krzysztof Grzywocz: „Celibat nie jest stratą, jest oddaniem. To olbrzymia różnica”.

Nie ma łatwej ofiary. Łamanie hostii boli. Ten ból łamanej hostii jest realnym symbolem każdej kapłańskiej egzystencji. Jednym ze znaków dobrego przyjęcia celibatu jest to, że to boli. Kogo celibat nigdy nie zabolał, ten nie żyje dobrze w celibacie. Ten ból jest kryterium rzeczywistego oddania.

Posłuchaj nagrania z konferencją ks. Krzysztofa Grzywocza:

Celibat jest znakiem, że osoba, której oddałem swoje życie, nie jest fikcją. Celibat rodzi się w rozmowie z Chrystusem, gdy On pyta mnie wielokrotnie: „Czy ty mnie miłujesz?”.

Dlatego celibat jest ziemią świętą. Ponieważ człowiek, który żyje w celibacie, odkrywa w swoim celibacie obecność Chrystusa, któremu oddał życie.

Celibat jest również znakiem tego, że źródłem wszelkiej owocności jest Bóg. „Wszystkie moje źródła są w Tobie” (Ps 87).

Być może tam, gdzie brakuje celibatu, ludzie ulegają dziwnej pokusie, że związek mężczyzny i kobiety, że seksualność, że ludzka inicjatywa są źródłem szczęścia na świecie, wszelkiego dobra, radości, nadziei, udanego życia. Źródłem płodności nie jest seksualność. Seksualność pośredniczy w przekazaniu życia. Jest wyrazem płodności Boga, ojcostwa i macierzyństwa Boga. Seksualność bez Boga jest zawsze bezpłodna.

Kapłan jawi się wobec ludzi jako ojciec. Są różne formy ojcostwa. To również przekazanie życia – darów od Boga. Ja też, jako ksiądz, promieniuję ojcostwem. Nie jestem gorszym ojcem. Mam prawo do tytułu „ojciec”.

Przy ludziach, którzy żyją w celibacie – który jest zanurzeniem w kształcie Chrystusie, a nie neurotyczną ucieczką z lęku przed życiem – natychmiast powstają, umacniają się małżeństwa. Tam gdzie słabnie celibat, słabnie małżeństwo. A gdzie słabnie małżeństwo, słabnie celibat. Przecież celibatariusze wychodzą z konkretnych rodzin. A im lepsza rodzina, tym łatwiej komuś przyjąć dar życia w celibacie. Ja nie straciłem rodziny, żyjąc w celibacie. Ja oddałem życie rodzinne. I ten mój dar ktoś przyjął. Celibat nie jest stratą, jest oddaniem. To olbrzymia różnica.


Fragment pochodzi z rekolekcji dla kapłanów „Niech On nas uczyni wiecznym darem dla Ciebie”, które ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji Tarnowskiej ARKA w Gródku nad Dunajcem.

Więcej nagrań ks. Krzysztofa Grzywocza można posłuchać tutaj: www.kskrzysztofgrzywocz.pl

Franciszek Kucharczak o celibacie

« 1 »

Zobacz także

 • spe
  15.11.2019 15:39
  Pięknie oddana prawda o tym, jak ofiara celibatu osoby duchownej niesie życie innym ludziom.
  doceń 17
 • Dremor_
  16.11.2019 14:31
  Dremor_
  Celibat został wprowadzony jako zwykła forma organizacyjna pracy kleru. Nadmierne romantyzowanie tego stanu przez niektórych rekolekcjonistów przypomina mi nieco okołoteologiczne rozważania islamskich imamów na temat noszenia chusty na twarzy przez kobiety podczas ramadanu. Podczas postu wydziela się więcej kwasów żołądkowych, człowiek zaczyna "bekać", a chusta sprawia, że smrodek idzie prosto w stronę nosa. Imamowie zaczęli więc ten smród "romantyzować", że niby wąchając ten kwaśny oddech wielbi się Allaha. A prawda jest taka, że chusty wprowadzili by im kobiet nie podglądali, a nie żeby wielbić Allaha własnym bekaniem. Tak samo z celibatem - wprowadzoną niegdyś formę organizacyjną podnosi się do rangi jakiejś ofiary dla Boga. Gdyby tak było, to by oznaczało, że św. Piotr i większość księży, biskupów i papieży żyjących przed XI wiekiem nie byli w pełni oddani Bogu. Albo dzisiejsza posługa nawróconych biskupów z anglikanizmu, czy księży obrządku wschodniego jest obiektywnie gorsza od tych katolickich, co jest absurdem.
  doceń 10
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Najczęściej komentowane

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL