Nowy numer 14/2020 Archiwum

Abp Ryś: Kościół nie jest celem samym w sobie!

- My jako Kościół też możemy mieć taką pokusę, by podkreślać siebie, zadbać o siebie. My, Kościół, jesteśmy sługą niekoniecznym! Kościół nie jest ważny – ważny jest Jezus i ważny człowiek, i świat, do którego Kościół jest posłany! Kościół jest narzędziem. Nie jest celem dla siebie, nie jest celem samym w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś do wspólnot neokatechumenalnych.

Wczoraj wieczorem w parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego na łódzkim osiedlu Widzew wspólnota łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater w obecności arcybiskupa przedstawiła się łódzkim wspólnotom Drogi Neokatechumenalnej. Następnie zostały przedstawione wspólnoty neokatechumenalne regionu łódzkiego, do którego należą wierni archidiecezji łódzkiej, diecezji włocławskiej oraz diecezji kaliskiej.

Kiedy mamy do czynienia ze zgorszeniem?

W homilii abp Ryś zwrócił uwagę, że – jak mówi Jezus – przy odrobinie wiary działyby się rzeczy niemożliwe. – A co w tym przeszkadza? To, że nie chcecie być sługami niekoniecznymi! To jest przeszkoda, aby Bóg przez was mógł robić rzeczy niewyobrażalne, niesłychane, niemożliwe! – tłumaczył arcybiskup. – Tych sześciu (kleryków) przygotowuje się do kapłaństwa, nas tu jest już kilku, którzy są księżmi – co my możemy sami z siebie wam dać? Ja nie umiem wskrzeszać. Nie umiem oczyszczać trędowatych. Sam nie jestem w stanie nikomu odpuścić grzechów. Sam nie wiedziałbym – sam z siebie – jakie znaleźć słowo, by porozmawiać z kimś, komu umarł ojciec, matka albo dziecko. Macie jakieś własne słowa na takie sytuacje? Macie coś do powiedzenia od siebie? Mogłyby się, przy odrobinie naszej wiary, dziać w ludziach rzeczy niemożliwe, tylko że my musimy zniknąć! – podkreślił kaznodzieja.

– Im będziesz mniej miejsca zajmował, tym będzie więcej przestrzeni dla Boga, a On będzie działał. Będą się działy rzeczy niesamowite, bo ty się robisz mały. Ty mówisz: ja jestem nieważny. Ja jestem sługa niekonieczny! Wtedy otwierasz przestrzeń Bogu do działania, to znaczy otwierasz innych na przestrzeń z Jezusem, z Jego miłością, z Jego mocą, z Jego mądrością, z Jego obecnością! A jeśli za każdym razem będziemy słudzy konieczni, to człowiek, któremu teoretycznie mówimy o Jezusie, nawet nie ma szans Go zobaczyć, bo wszędzie jestem ja! – zauważył hierarcha.  

Dziś mówi się: kryzys, kryzys, kryzys w Kościele. Wiecie skąd się bierze kryzys? – spytał abp Ryś. – Bierze się z tego, że nas jest za dużo! Jest za dużo gadania o Kościele, a za mało o Jezusie! Jest za dużo o Kościele, a za mało o ludziach. Jest kryzys bezowocności, a mogłyby się dziać rzeczy niemożliwe, tylko trzeba być takim małym – zakończył.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza Ewangelisty, tj. 21 września br. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski.

« 1 »

Polecamy

 • spe
  13.11.2019 09:21
  To z jednej strony. A z drugiej wsparcie nasze dla kapłanów - jakie było dla Abpa Marka Jędraszewskiego, jak tutaj modlitwa "Jesteście otoczeni". Chyba do tego Jezus nas prowadzi w obecnym czasie - do wzrostu miłości wzajemnej w Jego Kościele. Musimy się otaczać nawzajem modlitwą: mąż, żona, dzieci, świeccy, kapłani... takiej modlitwie Ojciec nie będzie potrafił się oprzeć i chyba tak właśnie będziemy mogli uczynić najwięcej.
  doceń 6
 • Atimeres
  13.11.2019 17:34
  Czy "My, Kościół, jesteśmy sługą niekoniecznym"?
  To zależy, jak się definiuje Kościół. Jeżeli sama hierarchia (co się często spotyka), to można tak pisać.
  Ale jeżeli Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa wraz z członkami, to Winny Krzew z latoroślami, to Dobry Pasterz wraz z owcami (a to jest właściwa, ewangeliczna definicja Kościoła), to nie można wątpić w jego konieczność lub użyteczność.
  W ekonomii zbawienia "Extra Ecciesiam nulla salus" równa się "Extra Christum nulla salus"!
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najczęściej komentowane