Nowy numer 15/2024 Archiwum

Łomot

Każde dobro będzie ukarane. Spotka cię duchowy rykoszet. Lepiej nic nie rób. Po co wywoływać wilka z lasu?

„Każde dobro będzie ukarane”. Ileż razy słyszałem podobne dewizy. Często powtarzamy je w kółko jak w jakiejś pseudokatolickiej mantrze. Nie ma chyba hasła, które bardziej podcinałoby skrzydła i skutecznie zniechęcało do jakiejkolwiek formy głoszenia Ewangelii.

Jeśli przyjmiemy, że największym cudem świata jest Eucharystia (Bóg pozwalający się spożyć Janowi Kowalskiemu!), co musiałoby dziać się z kapłanami wychodzącymi po Mszy do zakrystii? Masakra. Odwet.

Do końca życia zapamiętam rozmowę z siostrą Małgorzatą Borkowską (w niedzielę benedyktynka świętować będzie 80 lat!) – Każde dobro będzie ukarane? Przepraszam, a gdzie to jest napisane? Nie boję się żadnego rykoszetu „ciemnej strony mocy”. Pomyślmy logicznie; jeśli Bóg rządzi światem, to nie rządzą nim na przykład czary. Często słyszałam (zdarzało się, że i z ambony) straszenie przed tym „rykoszetem”. Przepraszam, a kto dał diabłu moc? To bzdura! Sam Jezus zapowiedział: „dana mi jest wszelka władza”. Jasne, On może dopuścić działanie zła, ale panuje nad światem bezbłędnie. Cały czas. Wystarczy zaufać, by wyzbyć się tych wszystkich idiotycznych w gruncie rzeczy lęków. Święta Teresa z Avila nie mogła nadziwić się, że pobożni ludzie częściej niż imię Boga powtarzali w koło Macieju słowo „diabeł” i odmieniali je przez wszystkie przypadki. Ileż razy słyszałam na kazaniach o tym, że czynienie przez nas dobra będzie ukarane. Ci księża robili wszystko, by wierni po homilii nie czynili dobra i byli naprawdę solidnie wystraszeni. Winszuję takiego duszpasterstwa.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza