Nowy numer 13/2020 Archiwum

Nie godzę się z zimą

O ciszy w Tatrach oraz o miłości do gór i ludzi opowiada Maria Łapińska, prowadząca schronisko nad Morskim Okiem.

Barbara Gruszka-Zych: Jak to jest mieć taki wielki dom?

Maria Łapińska: Schronisko pozostaje własnością PTTK, a ja i moje dzieci jesteśmy dzierżawcami i kontynuatorami tradycji Łapińskich, rodziców mojego męża, gazdujących nad Morskim Okiem od lutego 1945 r. Wracając do pytania, to jest rzeczywiście nasz wielki dom, położony w przepięknym otoczeniu przyrody. Bardzo przeżywam, że śnieg tak nagle zabrał krajobrazowi wszystkie kolory – żółcie, czerwienie, brązy. Biel mam przez pół roku i wcale mnie nie cieszy.

Jeśli śnieg stopnieje, kolory mogą wrócić...

Zależy, jak długo się utrzyma. Ostatnio, kiedy topniał, przez cały dzień obserwowałam, jak znikał i coraz wyżej odsłaniały się barwy gór. Nie godzę się z tą zimą.

A w ogóle można się z nią pogodzić?

Czy ja wiem? Najbardziej ukochałam jesień. Po szczycie turystycznym przychodzą wtedy wreszcie momenty ciszy. Kiedyś wyszłam przed schronisko z moim bratem i nikogo oprócz nas nie było, tylko góry i my. Powiedział wtedy: „Jak tu pięknie, tyle tego, a wszystko nasze”.

Ile osób zwykle przyjmuje Pani na noc?

Około setki w trzech budynkach. Tu w schronisku najmniej, bo czeka na nich 30 miejsc. Tu jest kultura, korytarze są zawsze puste, żeby było dojście do toalet. Kiedy ktoś robi u nas rok wcześniej rezerwację, nie możemy go skazywać na to, żeby nocą szedł po głowach śpiących do toalety. Za to wynosimy z werandy i stołówki stoły i krzesła, zwalniając miejsce na podłodze, żeby ci, dla których nie starczyło łóżek, mogli się tam przespać. Sprzedajemy wtedy tzw. podłogi.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych

Dziennikarka działu „Kultura”.

W „Gościu Niedzielnym” od 1988 r. Reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką kilkunastu książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”,  osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”, a także biografii Wojciecha Kilara „Takie piękne życie. Portret Wojciecha Kilara” i wywiadu rzeki z Krzysztofem i Elżbietą Zanussi „Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski. Jej obszar specjalizacji to reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).

Kontakt:
barbara.gruszka@gosc.pl
Więcej artykułów Barbary Gruszki-Zych

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji