Nowy numer 42/2020 Archiwum

"To coś więcej niż tylko filiżanka kawy"

Niezwykle inspirująca historia pewnego sklepu z kawą.

Amy wyszła za mąż za Bena Wrighta 26 lat temu. Są dumnymi rodzicami czworga dzieci. Dwoje najmłodszych Bitty i Beau mają zespół Downa. Whrightowie poświęcili swoje życie, by uczynić świat lepszym miejscem dla swoich dzieci i innych osób niepełnosprawnych. 

W styczniu 2016 roku otworzyli oryginalny sklep z kawą Bitty & Beau's Coffee w Wilmington w Północnej Karolinie. Na początku sklep nosił nazwę Beau's Coffee. W lipcu 2016 r. nazwę zmieniono na Bitty & Beau's Coffee (życzeniem Beau było, aby imię jego młodszej siostry również zostało umieszczone w logo).

Sklep powstał na powierzchni 500 stóp kwadratowych, czyli ok. 153 m2. Prowadzony był przez 19 pracowników z niepełnosprawnością intelektualną i rozwojową.

W USA ponad 80% osób, które są niepełnosprawne intelektualnie i rozwojowo, to osoby bezrobotne. Beau's Coffee stworzyło ścieżkę dla osób niepełnosprawnych, by mogli zostać docenieni, zaakceptowani i włączeni do każdej społeczności.

W lipcu 2016 sklep przeniósł się do budynku o powierzchni 5000 m2, który obecnie służy zarówno jako lokalna kawiarnia, jak i centrala krajowa.

W lutym 2018 r. Wrightowie otworzyli drugi sklep w Charleston, a w styczniu 2019 r. trzeci w Savannah. Czwarty sklep ma zostać otwarty w Annapolis, jesienią 2019.

Bitty & Beau's Coffee zatrudnia obecnie 80 osób niepełnosprawnych i był prezentowany m.in. w The Today Show, CNN, Good Morning America, People Magazine i Southern Living Magazine.

Założycielka Amy Wright otrzymała tytuł CNN "Hero of the Year 2017" (bohater roku 2017).

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama