Nowy numer 04/2020 Archiwum

Przedsionek nieba

Współczesna kultura słowo „śmierć” omija szerokim łukiem albo opakowuje w klimaty rodem z horroru czy halloweenowych straszydeł. Boi się tego tematu jak ognia. Chrześcijaństwo jest marszem życia przez cmentarze świata.

Wspinam się na Rossę. 30 metrów w górę. Falujący cmentarz leży na czterech wzniesieniach. Z góry patrzę na polskich turystów pochylających się nad nagrobkiem „Matka i serce syna”.

Dwa moje ukochane wileńskie cmentarze (Rossa i Antokol) osiadły na wzgórzach. Między drzewami wyrósł las krzyży i nagrobków.

Przedsionek nieba   Dwa wileńskie cmentarze (Rossa i Antokol) osiadły na wzgórzach. Henryk Przondziono /Foto gość

Wycieczka za wycieczką. Znudzeni młodzi Litwini i Polacy żują gumy i gubią się w gąszczu nazwisk, którymi sprawnie żonglują przewodnicy. Na lewo malarz i kompozytor Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, po prawej Maria Piłsudska – pierwsza żona Naczelnika i jego brat Adam (wiceprezydent Wilna, senator). Dalej działacz polityczny Joachim Lelewel, historyk literatury Euzebiusz Słowacki − ojciec Juliusza i romantyczny poeta Władysław Syrokomla. Przystaję przy jego nagrobku. Jego wiersze moja prababcia recytowała jak z nut tuż przed śmiercią. Obok ostatnią wartę pełni architekt i rzeźbiarz Antoni Wiwulski, o którym od stu lat mawia się „wileński święty Marcin”. Przy bramie wejściowej na biało-czerwonej od kwiatów i chorągiewek kwaterze żołnierskiej myślę o oficerach walczących o miasto (1919–1920) i biorących udział w operacji „Ostra Brama”. Myślę o moim dziadku „Achillesie” − adiutancie inspektora „F” Okręgu Wilno Armii Krajowej.

Gdy byłem tu przed rokiem, 1 listopada Rossa przypominała górę ognia.•

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji