Nowy numer 45/2019 Archiwum

Odbuduj Aleppo

Linia frontu przesunęła się poza Aleppo, ale zrujnowane miasto nadal potrzebuje pomocy. Do naszego kraju przyjechali przedstawiciele Christian Hope Center, syryjskiego partnera Caritas Polska.

Przylecieli do Polski na krótki, ale intensywny pobyt. W ciągu dziewięciu dni odwiedzili sześć miast, a ich grafik szczelnie wypełnił się spotkaniami. Rama Daaboul i Adel Janji, wraz z ks. Petrosem Kassisem, wikariuszem patriarchalnym Kościoła syriacko-prawosławnego w Aleppo, przybyli do naszego kraju, żeby podziękować Polakom za pomoc udzielaną Syryjczykom w ramach programu Rodzina Rodzinie Caritas Polska. A także by zachęcić do dalszego wspierania udręczonej wojną Syrii. Po drodze odwiedzili też naszą redakcję, by opowiedzieć o aktualnej sytuacji w Syrii i najbardziej palących potrzebach swoich rodaków.

Pół miasta w ruinie

Rama Daaboul, uśmiechnięta czarnooka dziewczyna, pracuje na co dzień w ośrodku Christian Hope Center, realizującym projekty Caritas Polska w Syrii. Jest tam odpowiedzialna za koordynację projektu Rodzina Rodzinie. Urodziła się w Aleppo, ukończyła inżynierię przemysłu spożywczego na tamtejszym uniwersytecie. – Kiedy kończyłam studia, na dachy spadały bomby – wspomina. Krótko potem Rama podjęła pracę w sektorze humanitarnym. Do zespołu Hope Center dołączyła w 2018 roku.

Dostępne jest 12% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji