Nowy numer 45/2019 Archiwum

Wojenne siostry

Opisane przez Agatę Puścikowską historie sióstr zakonnych walczących z Niemcami i Rosjanami w czasie II wojny światowej to gotowy scenariusz na serial sensacyjny.

Z okładki książki wpatruje się w nas zakonnica. Rysy twarzy przyciągają uwagę. Jest szlachetna, silna i jednocześnie łagodna, znamionująca mocny charakter, niezłomną wolę, ale też siłę płynącą z wiary. Oblicze z okładki dobrze oddaje charakter zakonnic opisanych w książce „Wojenne siostry”, która właśnie ukazała się na księgarskim rynku. Kolejne rozdziały otwierają zdjęcia przedstawianych bohaterek. Choć ich oblicza są różne, kryją w sobie cechy, które można dostrzec w twarzy zakonnicy z okładki.

Autorka tłumaczy, że pomysł napisania książki o walczących siostrach narastał od lat. Jako dziennikarka „Gościa Niedzielnego” opisuje życie zakonnic z różnych zgromadzeń. Niejako przy okazji poznaje też ich przeszłość, którą najczęściej znają jedynie siostry z danego zakonu. Również w ten sposób dowiedziała się o niezwykłych siostrach walczących z czasie wojny z najeźdźcami, co część z nich okupiła śmiercią. Zadała sobie pytanie, dlaczego młodzi ludzie, którzy szukają autorytetów, nie mieliby poznać bohaterek w habitach. Dowiedzieć się, jak angażowały się w konspirację, opiekowały rannymi, ukrywały partyzantów, ratowały Żydów, prowadziły tajne komplety, a po wojnie wspierały antykomunistyczne podziemie.

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Bogumił Łoziński

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Polska”.
Pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo. Jego obszar specjalizacji to tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.

Kontakt:
bogumil.lozinski@gosc.pl
Więcej artykułów Bogumiła Łozińskiego

 

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji