Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zakażeni

Beatyfikacja rodziców Karola Wojtyły przypominałaby, że świętość jest silnie zakaźna.

Rodzice Karola Wojtyły mogą w przyszłości trafić na ołtarze. Droga do tego jest daleka – na razie episkopat Polski zgodził się na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego w archidiecezji krakowskiej, dzięki czemu można wystąpić z odpowiednią prośbą do Stolicy Apostolskiej – ale właśnie się rozpoczęła. Za beatyfikacją Karola Wojtyły i jego żony Emilii przemawia z pewnością to, że przekazali wiarę swojemu synowi, a także opisana przez Milenę Kindziuk sytuacja, kiedy matka przyszłego papieża odmówiła poddania się aborcji, mimo namów lekarza. Przypuszczam, że w podczas procesu znajdzie się więcej argumentów.

Na pomysł wyniesienia państwa Wojtyłów na ołtarze można spojrzeć po ludzku – na przełomie wieków małżeństw z miejscowości o populacji poniżej 100 tys. wychowujących po katolicku dzieci żyło na ziemiach polskich kilkaset tysięcy, albo i parę milionów, ale z oczywistych powodów akurat o Wojtyłach świat usłyszał. Myślę jednak, że w tym pomyśle jest znacznie głębszy sens. Otóż świętość jest silnie zakaźna. Nie zawsze wiadomo, od kogo konkretnie się ją złapało, ale naprawdę trudno na nią zapaść bez spotkania z jakimś nosicielem. Jan Paweł II był kimś takim dla milionów ludzi – nie wszyscy spotkali go osobiście, ale nawet kontakt poprzez media stwarzał prawdopodobieństwo złapania bakcyla. Jednak wcześniej sam musiał się od kogoś zarazić. I o tym ewentualna beatyfikacja rodziców papieża mogłaby przypominać.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Zobacz także

 • podać nick
  11.10.2019 20:50
  Wikipedia podaje, że rodzice Karola Wojtyły pobrali się w lutym 1906 roku, a pierwszy syn, Edmund, urodził się w sierpniu tego samego roku, czyli 6 miesięcy po ślubie. Wcześniak?
  doceń 2
 • SGGW
  11.10.2019 21:40
  Już raz pisałem. "Bez przesady".
  doceń 7

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji