Nowy numer 28/2020 Archiwum

Rekolekcje z Poznańską Piątką

Z cyklu: jaką książkę warto przeczytać?

Tę krótką książeczkę dostałam niedawno. Oprócz tego, że po prostu możemy przy jej pomocy odprawić krótkie rekolekcje, całkiem sporo możemy się dowiedzieć nie tylko o błogosławionej Piątce Poznańskiej, ale także o św. Janie Bosko. 

Rekolekcje trwają trzy dni. Pierwszy dzień jest zawierzeniem swojego życia Maryi. Ksiądz Bosko zwracał uwagę, że

"jest prawie niemożliwą rzeczą iść do Jezusa bez pośrednictwa Maryi".

Zachęcał swoich wychowanków, by ufali Matce i Jezusowi Sakramentalnemu. Tego dnia dowiadujemy się również kilku ciekawych rzeczy z historii Kościoła. Na przykład tego, że to św. Pius V wprowadził wezwanie "Wspomożenie wiernych" do Litanii loretańskiej. Ks. Jarosław Wąsowicz SDB przywołuje także świadectwa chłopców z Piątki dotyczące ufności w opiekę i dobroć Matki Bożej. Na koniec rozważań z pierwszego dnia znajdziemy piękną modlitwę do Maryi Wspomożycielki Wiernych. 

Drugi dzień skupia się na sakramencie pokuty i pojednania, który to jest szansą na uzdrowienie naszych serc. Ks. Wąsowicz przypomina, że św. Jan Bosko był wielkim apostołem spowiedzi świętej. Młodzi męczennicy z Piątki Poznańskiej podczas więziennej tułaczki stale szukali okazji do spowiedzi. W ostatnich listach podkreślali radość z faktu możliwości wyspowiadania się. W książeczce znajdziemy m.in. modlitwy przed i po spowiedzi.

Trzeci i zarazem ostatni dzień rekolekcji dotyczy Eucharystii, która jest darem życia. Co ciekawe w czasach św. Jana Bosko codzienne uczestnictwo we Mszy świętej nie było popularne, co więcej mówiło się o "słuchaniu" Mszy, a ksiądz Bosko zawsze podkreślał słowo "uczestniczenie". Tak naprawdę weszło ono do terminologii kościelnej dopiero w naszych czasach. Pokazuje to, że święty wyprzedzał swoją epokę. W tym trzecim dniu pada pytanie o naszą jakość przeżywania Eucharystii. To bardzo ważne pytanie. Ks. Wąsowicz przywołuje również myśl św. Tomasz a Kempisa, która może być nam pomocna.

Dodatkowo książeczka zawiera modlitwy za przyczyną błogosławionych oratorianów z Poznania i ich sylwetki. Warto do niej zajrzeć nie tylko w Wielkim Poście. Rekolekcje mogą być nam pomocne przez cały rok. 


Polecam: Ks. Jarosław Wąsowicz SDB, Rekolekcje z Piątką Poznańską, Wydawnictwo Salezjańskie   

 

« 1 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest świecką salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także