Nowy numer 42/2020 Archiwum

Kontenery pomocy

Co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Można wrzucić je do kontenerów oznaczonych logo PCK, a wtedy posłużą innym lub zostaną przetworzone i wykorzystane w inny sposób.

O czym trzeba pamiętać, przekazując w ten sposób potrzebującym nieprzydatną nam już odzież? Co się dzieje z rzeczami wrzuconymi do kontenerów? I czy tylko ubrania można tam umieszczać?

Niech służy innym

Do kontenerów PCK można oddać nieużywane już ubrania, zbędną pościel, ręczniki, obrusy, a także buty i pluszowe zabawki. Powinny być one czyste, poskładane i zapakowane w niewielkie worki. Kontenery są regularnie opróżniane, a wyjęte z nich rzeczy segregowane. Niezniszczone ubrania czy tekstylia, które są w dobrym stanie, trafiają do osób potrzebujących, korzystających z pomocy PCK, albo są sprzedawane sklepom handlującym używaną odzieżą. Rzeczy zniszczone, nienadające się już do użytku przeznaczone są do przetworzenia, np. zostają wykorzystane w cementowniach jako paliwo albo trafiają do firm zajmujących się przeróbką przemysłową tekstyliów. Uzyskane w ten sposób pieniądze PCK przeznacza na pomoc potrzebującym i finansowanie realizowanych przez organizację projektów, np. wspieranie dzieci z rodzin znajdujących się w gorszej sytuacji materialnej czy utrzymanie ośrodków pomocy dla potrzebujących. – O szczegółowym podziale tych środków decydują okręgowe oddziały PCK – informuje Andrzej Antoń, koordynator krajowy Biura Zarządu Głównego PCK.

Charakterystyczne beżowe kontenery z widocznym znakiem PCK rozmieszczone są na terenie całego kraju. Na każdym powinien być też umieszczony numer telefonu, a czasem też adres e-mailowy, pod który można zgłaszać wszelkie nieprawidłowości dotyczące ich wykorzystania. – Jeśli zauważymy, że pojemniki są przepełnione, wokół nich panuje bałagan bądź uległy zniszczeniu, warto to zgłaszać, dzwoniąc pod podane na kontenerach numery telefonów lub wysyłając e-maila – zachęca Andrzej Antoń. – Takimi przypadkami na miejscu bezpośrednio zajmują się osoby odpowiedzialne za utrzymywanie pojemników i ich otoczenia w czystości.

Na stronie internetowej PCK można sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy naszego miejsca zamieszkania kontener na używaną odzież i tekstylia. Ich regularnym opróżnianiem zajmują się współpracujące z PCK firmy. To one również segregują i dystrybuują zbierane rzeczy.

Więcej pojemników?

Co zrobić, jeśli zauważymy, że w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, w mieście, na osiedlu lub na wsi, przydałby się kontener na używane tekstylia? Potrzeby takie można zgłaszać na adres tekstylia@pck.org.pl. Stamtąd kierowane są one do przedstawicieli PCK działających na proponowanym przez zgłaszającego terenie. Zanim pojemnik zostanie umieszczony w konkretnym miejscu, należy otrzymać zgodę gospodarza terenu na jego ustawienie. Najczęściej odbywa się to na zasadzie umowy użyczenia, najmu lub dzierżawy terenu. – Czasami w przypadku np. spółdzielni mieszkaniowych, które samodzielnie nie mogą dysponować swoim terenem, musimy opłacać miejsce, na którym stoi kontener – mówi Andrzej Antoń. – Ale zezwolenia na postawienie pojemnika PCK mogą też wydawać samorządy, gminy, a nawet osoby prywatne – dodaje.

Coraz częściej kontener na tekstylia nie jest traktowany jedynie jako element działań związanych z dobroczynnością, ale też jako rozwiązanie proekologiczne. Pozwala na wtórne wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy. Zamiast trafiać na wysypiska śmieci, przerabiane są one na inne produkty czy fachowo utylizowane.

Pomóc biedniejszym

Wyrzucanie tekstyliów do kontenerów to jedna forma pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. PCK w oddziałach okręgowych prowadzi też zbiórki ubrań bezpośrednio od darczyńców. Można w ten sposób przekazać niezniszczone ubrania osobom, których nie stać na zakup nowej odzieży. – Osoby chcące oddać w pełni wartościowe rzeczy mogą telefonicznie dowiedzieć się, czy oddział w ich okolicy prowadzi zbiórkę lub jest w stanie je przyjąć – mówi Andrzej Antoń. – Pamiętajmy o tym, że nie wszystkie oddziały mają dość dużo miejsca na gromadzenie tych rzeczy – dodaje koordynator krajowy Biura Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Przekazując używaną odzież dla potrzebujących, należy pamiętać o szacunku i godności ludzi, którzy będą z nich korzystać. Niech zatem to będą rzeczy w dobrym stanie, czyste i wyprasowane.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek

Zobacz także