Nowy numer 42/2019 Archiwum

Polska część archipelagu

Profesor Bogusław Kopka zajął się tematem niewolniczej pracy w obozach zlokalizowanych na terytorium państwa polskiego.

Gułag to akronim oznaczający Główny Zarząd Poprawczych Obozów Pracy. Świat dowiedział się o jego istnieniu dzięki dziełu Aleksandra Sołżenicyna „Archipelag Gułag”. Pisarz, więzień takiego obozu, chciał w książce ocalić pamięć o milionach ludzi, którzy w trybach nieludzkiego systemu zniknęli na zawsze. Polski odpowiednik Gułagu nie miał dotąd całościowego opracowania. W książce „Gułag nad Wisłą” Bogusław Kopka szczegółowo opisał jego powstanie oraz funkcjonowanie.

System obozów pracy w Polsce tworzony był w kilku etapach. Pierwsze zakładała sowiecka policja polityczna NKWD, a więźniami byli głównie żołnierze AK. Największy mieścił się w Rembertowie. Trzymano tam żołnierzy AK, NSZ oraz działaczy narodowych, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”. Później do obozów trafili volksdeutsche z Pomorza i Górnego Śląska oraz Niemcy, jeńcy wojenni i mieszkańcy tych terenów. Wiosną 1945 r. powstała górnośląska odnoga Gułagu – obozy pracy przymusowej Centralnego Zarządu Przemysłu Węglowego.

Dostępne jest 46% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Zastępca redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji