Nowy numer 46/2019 Archiwum

Kocyk na pożegnanie

Maleńkie rożki stworzone jakby dla lalek. Miękkie kocyki, w których mamy mogą schować zapłakane twarze. Pastelowe kolory. Wszystko, by choć trochę złagodzić ból rodziców po stracie dziecka, które zmarło, zanim zdążyło się urodzić.

„Nie ma za czym płakać!”

To właśnie pani Marta była inicjatorką wdrożenia Tęczowego Kocyka na oddziałach neonatologii oraz patologii ciąży w rudzkim szpitalu. Dobrze wie, że dla rodziców nie ma znaczenia, czy ich zmarłe dziecko miało 7 czy 40 centymetrów; czy ważyło pół kilograma czy 200 gramów. Śmierć dziecka zawsze boli tak samo i rodzice przeżywający tę tragedię chcą je godnie pożegnać. – Nieraz obserwuję mamy, którym przynoszę ciałka ich zmarłych dzieci – opowiada położna. – Niejedna z nich, widząc swoje dziecko opatulone w maleńki kocyk, pomimo ogromnego dramatu, jaki przeżywa, uśmiecha się przez łzy. Zawsze pytamy rodziców, czy chcą, by ubrać ich dziecko, ale też czy chcą przyjąć na pamiątkę na przykład „pudełko wspomnień”. Zwykle chcą i bardzo się przy tym wzruszają. Czasem pytają, czym jest Tęczowy Kocyk i w jaki sposób oni mogą wesprzeć tę inicjatywę.

Mamy, które straciły dzieci, zapewniają, że ma dla nich ogromne znaczenie to, w jakich warunkach mogą odebrać ich martwe ciała. – To kolosalna różnica, czy dostajemy dziecko przyniesione w słoiku bądź na papierze, czy otulone w miękki kocyk – mówi Dorota, mama, która straciła swoją córeczkę w 24. tygodniu ciąży. – To ma także znaczenie w późniejszym godzeniu się z odejściem dziecka.

Potwierdzają to psycholodzy i psychoterapeuci. Dla tych pracujących na oddziałach ginekologiczno-położniczych takie ubranko to konkret, który mogą ofiarować zrozpaczonym rodzicom. To często znaczy o wiele więcej niż słowa pociechy i wsparcia. Dla rodziców po stracie dziecka czynnikiem potęgującym ich ból jest brak pamiątek po nim. Doświadczają tego zwłaszcza ci, którzy stracili swoje maleństwa na początkowym etapie ciąży, albo ci, którym nie było dane ich pochować. „Nic tam już nie ma” – słyszą z ust lekarzy. A dla nich „tam”, gdzie z fizjologicznego punktu widzenia niczego nie ma, był ich cały świat. Nieraz otoczenie też woli unikać tego tematu – rodzina i znajomi zachowują się tak, jakby tego dziecka nigdy nie było. A przecież ono istniało, było nadzieją i radością swoich rodziców. – Najgorsze, co można zrobić, to udawać, że nic się nie stało. Matka i ojciec po stracie nienarodzonego dziecka żalą się, że otoczenie nie widzi w nich rodziców – tłumaczy Renata Kleszcz-Szczyrba, doktor psychologii i psychoterapeuta, która w swojej pracy naukowej koncentruje się wokół psychologicznych aspektów żałoby, w tym żałoby po przedwczesnej śmierci dziecka. – Straszne jest, gdy ktoś próbuje bagatelizować to doświadczenie rodziców; gdy oni słyszą: „Nie ma za czym płakać!”. W tym sensie Tęczowy Kocyk jest niezwykle szlachetną i piękną inicjatywą; anonimowe kobiety ofiarują nieznanym sobie innym kobietom pomoc w najboleśniejszej dla nich chwili. Powstaje w ten sposób jakaś niewidzialna, niezwykle subtelna kobieca nić wsparcia. Ktoś ciepło myśli, rozumie, wie, czego potrzeba, i konkretnie działa. Ktoś inny czuje się zrozumiany, wsparty, przyjęty ze swoim cierpieniem. Ta praca może być także ozdrowieńcza dla kobiet, które wykonują te najmniejsze ubranka świata. Nierzadko są to matki po stracie, które w ten sposób mogą zrobić coś pięknego na pamiątkę po swoim utraconym dziecku. Śmierć ich dziecka w ten sposób nabiera głębszego sensu.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama