Nowy numer 42/2019 Archiwum

Kocyk na pożegnanie

Maleńkie rożki stworzone jakby dla lalek. Miękkie kocyki, w których mamy mogą schować zapłakane twarze. Pastelowe kolory. Wszystko, by choć trochę złagodzić ból rodziców po stracie dziecka, które zmarło, zanim zdążyło się urodzić.

Rożek powstawał sześć miesięcy. Tyle czasu potrzebowała mama po stracie swojego nienarodzonego dziecka, by uporać się z ogromnym bólem. To była jej forma terapii. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu młoda kobieta pochylała się nad kolorowym kawałkiem materiału, a łzy płynęły na miękką tkaninę…

Dziecko – nie odpad medyczny

To jedna z tysiąca historii, o jakich godzinami mogą opowiadać koordynatorki Tęczowego Kocyka. Kilkanaście tysięcy wolontariuszek w całej Polsce, ale i poza jej granicami, każdego dnia szyje maleńkie kocyki, rożki mniejsze niż dłoń, czapeczki na główki wielkości śliwki i piękne białe sukieneczki przerobione z sukien ślubnych. Te śliczne ubranka wyglądają, jakby były zrobione dla lalek. Są jednak uszyte po to, by ubrać i otulić dzieci, które zmarły tuż po przyjściu na świat albo jeszcze przed urodzeniem; dzieci z poronienia czy hiperwcześniaki, które nie miały szansy na przeżycie. By choć trochę ukoić ból ich rodziców i pomóc im godnie pożegnać swoje maleństwa. – Kiedy zaczynam szyć taki maleńki rożek, mam świadomość, że to oznacza dramat jakiejś rodziny – mówi jedna z wolontariuszek. – Wiem jednak, że to niewielkie ubranko może pomóc tym rodzicom łagodniej wejść w proces żałoby, bo w rękach trzymają swoje dziecko otulone w kolorowy kocyk, a nie w kawałek papieru, jakby było odpadem medycznym. Ja sama kilkanaście lat temu nie miałam takiej szansy…

Dostępne jest 16% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL