Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wybuch w laboratorium

Gdy w połowie września świat obiegła wiadomość, że w laboratorium w Kolcowie pod Nowosybirskiem, przechowującym wirusy ospy i eboli, nastąpił wybuch gazu, wybuchła również internetowa panika. Nic dziwnego, Rosjanie nie mają tradycji w mówieniu prawdy o wypadkach na swoim terytorium. Czy jest się czego bać?

I tym razem musimy bazować na oficjalnych dokumentach. Nie mamy wyjścia. Do laboratorium zapewniającego tzw. czwarty stopień bezpieczeństwa nikt z ulicy nie wejdzie. Co zatem mówią te oficjalne informacje? Że w jednym z budynków laboratorium, ale nie w tym, gdzie przechowywane są groźne zarazki, wybuchła butla z gazem. Budynek był remontowany, a winni wybuchowi są robotnicy. Dalej oficjalne czynniki podają, że uszkodzeniu uległa elewacja i spłonęło 30 metrów podłogi.

Czy te tłumaczenia brzmią wiarygodnie? Tak, biorąc pod uwagę, jak na ogół są zorganizowane i wyposażone takie miejsca. Takie miejsca, czyli laboratoria czwartej klasy. Muszą mieć np. samozatrzaskujące się drzwi przeciwpożarowe. Kolcowo to jednocześnie i miasteczko, i ośrodek naukowy. Tam się mieszka i pracuje równocześnie. Miasto – ośrodek jest mocno izolowane od zewnętrznego świata, bo to rodzaj specjalnej, zamkniętej strefy. Tak jest lepiej nie tylko dla bezpieczeństwa narodowego Rosji, ale chyba nas wszystkich. Przechowywane tam patogeny są niezwykle niebezpieczne.

Dostępne jest 15% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji