Nowy numer 04/2020 Archiwum

Najstarszy na świecie list pisany przez chrześcijanina jest w Szwajcarii

Papirus P.Bas. 2.43 jest własnością Uniwersytetu w Bazylei od ponad 100 lat. Dlaczego jest wyjątkowy?

Ponieważ zapewnia cenny wgląd w świat pierwszych chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim, który nie został zapisany w żadnym innym źródle historycznym.

List datowany jest na 230 rok, a zatem jest starszy o co najmniej 40-50 lat od wszystkich innych znanych do tej pory chrześcijańskich listów. Badaniem listu zajęła się historyk Sabine Huebner.

Różańcowa akcja modlitewna w intencji kapłanów:

Zawiera on ważne informacje na temat pochodzenia społecznego wczesnochrześcijańskiej rodziny. Arrianus i jego brat Paulus byli młodymi, wykształconymi synami lokalnej elity, właścicielami ziemskimi i urzędnikami państwowymi.

Arrianus rozpoczyna list do swojego brata Paulusa następującymi słowami:

"Pozdrowienia, mój panie, mój niezrównany bracie Paulusie.
Ja, Arrianus, pozdrawiam cię i modlę się, by dobrze ci się wiodło w twoim życiu".

Autor listu pisze o codziennych sprawach, dodaje, że matka również pozdrawia Paulusa. Arrianus prosi także o przesłanie przez brata najlepszego sosu rybnego. 

Dokument wyróżnia się spośród zachowanych listów końcową sekwencją. Chodzi tu o formułę pozdrowienia „w Panu”. Według Huebner autor używa skróconej formy chrześcijańskiego zwrotu: „Modlę się, aby ci się dobrze wiodło w Panu”.

- Jest to wyłącznie chrześcijańska formuła, którą znamy z rękopisów Nowego Testamentu - mówi historyk Sabine Huebner. 

Imię brata jest również warte zwrócenia uwagi. Historyk podkreśla, że imię Paulus było wówczas niezwykle rzadkie. Możemy więc wywnioskować, że rodzice wspomniani w liście byli chrześcijanami i nazwali swego syna imieniem apostoła.

List pochodzi ze wsi Theadelphia w środkowym Egipcie i zachował się  w słynnym archiwum Heroninus.

« 1 »

Małgorzata Gajos

Redaktorka serwisu gosc.pl

Studiowała polonistykę (specjalność sztuki widowiskowe) i italianistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończyła podyplomowe studia biblijne na Papieskim Wydziale Teologicznym. Jest salezjanką współpracowniczką. Jej motto to hasło św. Jana Bosko: „Odpoczniemy w niebie”. A obszar specjalizacji to film i teatr.

Kontakt:
malgorzata.gajos@gosc.pl
Więcej artykułów Małgorzaty Gajos

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji